1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. OSB yönetiminin Bakan Yılmaz'dan talepleri var
OSB yönetiminin Bakan Yılmaz'dan talepleri var

OSB yönetiminin Bakan Yılmaz'dan talepleri var

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, bugün kendilerini ziyaret edecek olan Kalkınma Bakanı ve AKP Diyarbakır Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz'dan, taleplerini içeren bir basın açıklaması yaptı.

A+A-
Diyarbakır OSB Yönetimi'nden yapılan yazılı açıklamada, binlerce yıllık tarihinde çok sayıda badire yaşayan, ancak bunlardan sıyrılarak dimdik ayakta durmayı başaran sevgi ve hoşgörü kenti Diyarbakır'ın, her dönemde bulunduğu bölgenin imalat, ticaret, kültür ve sanat merkezi olduğuna dikkat çekildi.
 
Diyarbakır'ın tarım, sanayi ve turizmde sahip olduğu potansiyeli ve coğrafi konumu nedeniyle ülkemizin ve Avrupa'nın Ortadoğu'ya açılan kapısı konumunda olduğu da ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
 
“Diyarbakır, yeni teşvik sisteminde 6. Bölgede yer alarak büyük bir avantaj yakalamıştır. Çözüm sürecinin de etkisiyle son yıllarda Diyarbakır'a yönelik yatırım taleplerinde ciddi bir artış olmuştur. GAP başta olmak üzere, son yıllarda Diyarbakır'a ve Bölgeye yapılan kamu yatırımları ve içinde bulunduğumuz çözüm sürecinin yarattığı sinerjiyle, ekonomik ve sosyal açıdan Bölgenin ve Diyarbakır'ın çehresi değişmeye başlamıştır. Ülke ekonomisinin en dinamik ve üretken kesimi sanayidir.
 
Sanayinin Bölgemizde gelişmesiyle gelir ve yaşam kalitesi yükselecek. İşsiz insan sayısı azalacak. Nitelikli iş gücüne olan talep artacaktır. Sanayi, bir ülkenin veya bölgenin gelişmesine ve büyümesine katkı sağlayan en büyük faktörlerdendir. Sanayinin kurulması ve gelişmesi, ülkede diğer sektörlerin de gelişmesine etki etmektedir. Diyarbakır da sanayinin gelişmesi ve sanayi yatırımlarının arttırılabilmesi için en önemli unsur, altyapısı hazır sanayi alanlarını oluşturmaktır”
 
Daha düne kadar LPG-LNG tanklarda yüksek maliyetlerde gaz kullanan sanayicilerin, Nisan 2014 tarihi itibariyle doğal gaz hizmeti aldıkları dile getirilen açıklamada “Doğalgazdan kaynaklı maliyetlerde yaklaşık yüzde 30-40 oranında düşüşler sağlanmıştır. Daha iyi bir OSB için mevcut OSB'nin tüm yol ve kaldırımlarının yapımı çalışmalarına Ekim 2014 yılında başlanmıştır.
 
İklimsel koşullardan dolayı mevcut OSB alanı içinde ki yollar kısmen yapılamamıştır ancak yağışların durması ile mevcut OSB'nin yol yapım çalışmalarına hız verilerek, Temmuz 2015 tarihi itibari ile mevcut OSB' de bulunan yolların onarımı tamamlanacaktır. Bu kapsam da yolları tamamlanmış daha iyi bir OSB ile çalışmalarımız devam edecektir. Diyarbakır OSB ' ye olan yatırım talepleri Vali Hüseyin Aksoy' un başkanlığındaki yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilerek en uygun firmaların seçilmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. İlave OSB alanı ile ilgili ilk tahsisler Aralık 2013 tarihinde yapılmıştır.
 
94 adet parselden oluşan Diyarbakır ilave OSB, 1.366.963 m2 sanayi alanından oluşmaktadır, bu alanın yaklaşık 1.043.000 m2 sanayi alanına sahip, 59 adet parsel sanayicilere tahsis edilmiştir, sadece 323.500 m2 sanayi alanına sahip, 35 adet parsel kalmıştır. İlave OSB Alt yapı işi ile ilgili yaklaşık bir yıldır süren projelendirme çalışmaları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Hüseyin Aksoy başta olmak üzere, vekillerimiz ve bürokratlarımızın sunmuş oldukları katkılar sonucunda işlemler hız kazanmıştır.
 
Ümidimiz ve beklentimiz, İlave OSB alanına ait alt yapı işinin en geç bir yada iki hafta içinde ihale edilecek duruma gelmesidir. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın 19 Nisan 2015 / Pazar günü Diyarbakır'daki programı çerçevesinde, Vali Hüseyin Aksoy'un başkanlığında ki yönetim kurulu üyelerimizin yapacağı görüşme de bölgemizdeki sanayinin gelişiminde olmazsa olmazlardan olan, Atıksu Arıtma Tesisi ve ihtiyaç duyulan elektrik enerji talebimize istinaden TEİAŞ' ın kuracağı yeni (100 MVA) Trafo Merkezinin de ivedi şekilde ihale edilmesi yönünde talebimiz olacaktır” denildi.

HABERE YORUM KAT