1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Oruçoğlu`ndan Işıltılar sergisi
Oruçoğlu`ndan Işıltılar sergisi

Oruçoğlu`ndan Işıltılar sergisi

Yazar ve ressam Muzaffer Oruçoğlu'nun resim sergisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda açıldı.

A+A-

Türkiye`de daha çok yazar kimliğiyle tanınan sanatçının bugüne kadar 7 ülkede 60`a yakın sergisi düzenlendi. Oruçoğlu'nun “Işıltılar” adlı sergisi, 18 Nisan 2014 gününe kadar açık olacak.

Çalışmalarını Avustralya'da sürdüren Muzaffer Oruçoğlu, bu sergisinde renklerin ve ışıltıların diliyle konuşmayı sürdürüyor. Resmin yapımında kurala karşı çıkan ve yeni stilleri ve boya tekniklerini deneyen ressam, tiplemeleri çeşnilendiriyor, insanda gizlice gülümseyen emeği, ironik dalgacı yanlarıyla sezdirmeden açığa vuruyor.

Sergideki tablolar, klasik ve yer yer de naif biçimin, sürrealist esintilerle kırılıp derinleşmesinin bir denemesi gibi görünüyor.

Anadolu'dan, Avrupa ve Avustralya'dan derilip devşirilen, biçime ve çağrışıma dönüşen bir ışık ve buluş cümbüşü. Boyutlardan kurtulma ya da onu boşluğa doğru parçalama çabası. Yedi ülkede düzenlenen altmışa yakın kişisel serginin bir özeti.”

1998 yılından beri Avustralya'da yaşayan Oruçoğlu, bu kıtada iki yıllık resim ve heykel kolejini bitirdi. 13'ü roman, 7'si şiir, 2'si masal olmak üzere 30 kitabı yayınlandı. 4 ciltlik Grizu adlı kitabı 2011 yılı Abdullah Baştürk İşçi Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Sergi 18 Nisan tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

HABERE YORUM KAT