1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ''Ortadoğu'da Taşlar Yerinden Oynarken"
''Ortadoğu'da Taşlar Yerinden Oynarken"

''Ortadoğu'da Taşlar Yerinden Oynarken"

Diyarbakır'da ''Ortadoğu'da Taşlar Yerinden Oynarken: Suriye, İran, Irak ve Türkiye'' paneli -Gazeteci Çandar: ''Kürtler 1. Dünya Savaşı'ndan sonra gömüldükleri tarih sahnesine tekrar çıkıyor''

A+A-

 Gazeteci Cengiz Çandar, Kürtlerin 1. Dünya Savaşı'ndan sonra gömüldükleri tarih sahnesine tekrar çıktıklarını söyledi. 
Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nce, Diyarbakır Serbest Mali Müşavirler Odası'nda, ''Ortadoğu'da Taşlar Yerinden Oynarken: Suriye, İran, Irak ve Türkiye'' paneli düzenlendi.
Gazeteci Cengiz Çandar, panelde yaptığı konuşmada, bugün yaşanan sorunların 1. Dünya Savaşı sonrasında çizilen sınırlardan kaynaklandığını, çizilen sınırlarla birçok Arap ülkesinin doğduğunu, Kürtlerin kendi aralarında bölündüğünü, Arap ve Kürtlerin parçalandığını belirtti.
Bu parçalanmanın absürd bir durum yarattığını, çizilen yeni sınırları Arap ve Kürtlerin içlerine sindiremediğini, Arapların bölünmeyi gidermek için birleşme arayışı içerisine girdiğini anlatan Çandar, Kürtlerin de etnik, ulusal bir topluluk olmaktan çıkararak bulundukları ülkeler için bela unsuru olarak sayıldıklarını bildirdi.
1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve soğuk savaş sonrasında haritaların değiştiğini ve yeni yeni ülkelerin kurulduğunu aktaran Çandar, soğuk savaş döneminde Ortadoğu'nun haritasının değişmediğini, ancak bu değişimin yaşanacağını anlattı.
Çandar, Türkiye'de Kürtlerin yaşadığının artık inkar edilmediğini bildirerek, ''Türkiye'nin Kürtleri, yarın Suriye ve Irak'ta bir statü olursa, demez mi, 'Irak ve Suriye'den çok ileri bir ülkede yaşıyorum. Neden Irak ve Suriye'deki Kürtlerden daha alt statüdeyim, benim neyim eksik-'. Bence der ve diyecektir. Kürtler 1. Dünya Savaşı'ndan sonra gömüldükleri tarih sahnesine tekrar çıkıyor. Irak, Suriye ve Arap dünyası aynı kalmayacak. Sınırlar yeniden çizilecek. Türkiye'nin sınırları büyüyerek de değişebilir'' dedi.