1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ortadoğu'da sınırlar, rejimler, Kürdistan konferansı
Ortadoğu'da sınırlar, rejimler, Kürdistan konferansı

Ortadoğu'da sınırlar, rejimler, Kürdistan konferansı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Kürtlerin ulusal, bölgesel ve uluslararası durumu ile pozisyonlarına ilişkin, 'Ortadoğu'da sınırlar, rejimler, Kürdistan ve gelecek tahayyülleri' konulu iki günlük konferans düzenlenecek.

A+A-
Sosyal- Siyasal Araştırmalar Merkezi (SAMER) ve Mezopotamya Vakfı'nın koordineli düzenleyeceği konferansa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonu 5-6 Temmuz'da ev sahipliği yapacak.
 
İki gün dört oturumdan oluşacak olan konferansa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, DEP eski milletvekili Hatip Dicle katılacak. 
 
Mezopotamya Vakfı Genel Sekreteri ve SAMER Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Mahmut Toğrul, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde tarihin dışına itilmeye maruz kalan Kürtlerin şimdi 21. yüzyılın ilk on yılını geride bırakırken anavatanlarında ve bölgelerinde tarihe yön verme çağrısına güçlü bir şekilde muhatap olmadığını söyledi.
 
Toğrul, "Gerçekte Kürtler, bir yandan kendi geleceklerini özgür bir şekilde belirlemek, diğer yandan bölgenin diğer halklarıyla ilişkilerini yeniden tanımlama sürecinin en hassas ve can alıcı noktasında bulunmaktadır. Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da oldukça hassas bir zeminde seyreden barış ve müzakere süreci, Suriye'de rejim güçleri ve muhalifler arasında en vahşi metotlarla yürütülen savaş durumu, Rojava'da yürütülen özgürleşme mücadelesinin karşı karşıya kaldığı zorluklar, İran'ın Kürtlere yönelik geleneksel hileli politikalar ve nihayet Güney Kürdistan'ın Maliki rejimiyle şiddetlenen devam eden siyasi ihtilafları, Kürtlerin karşı karşıya kaldığı önemli meydan okumalar arasında yer almaktadır.
 
Bütün bu önemli sorunlara ve süreçlere ek olarak Musul'un totaliter ve teokratik bir yapılanma olan IŞİD tarafından ele geçirilmesiyle kelimenin gerçek anlamıyla yeniden kırılmasına neden olmaktadır. Gelişmeler Kürtlere sürece çok daha güçlü ve etkili bir şekilde müdahil olmanın dışında bir yol bırakmamaktadır" dedi.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT