1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ortadoğu İnşaat ve Belediye İhtiyaçları Fuarı başladı
Ortadoğu İnşaat ve Belediye İhtiyaçları Fuarı başladı

Ortadoğu İnşaat ve Belediye İhtiyaçları Fuarı başladı

Büyükşehir Belediyemizin de desteklediği Ortadoğu İnşaat Fuarı ile Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı bugün başladı. 80'in üzerinde firmanın katıldığı fuarın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Daha nitelikli, kaliteli, çevre

A+A-
TÜYAP tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Ortadoğu İnşaat Fuarı ile Belediye İhtiyaçları Fuarı bugün Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı.  4 gün sürecek fuara, yurtiçi ve dışından çok sayıda konuk ve 80'in üzerinde firma katıldı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal ve Avrupalı Kürt İşverenler Birliği Başkanı'nın katıldığı fuarın açılışında konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, inşaat sektörünün altyapı ve üstyapı yatırımlarını ilgilendiren fuarların yedi yıldır yapıldığını belirtti 4 gün sürecek fuara 80'in üzerinde firmanın katılacağını bildiren Ersözlü, yurtiçi ve yurtdışından 25 bin civarında ziyaretçi beklediklerini söyledi.
 
Ardından konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ise 2009 yılından bu yana Diyarbakır'da fuarların gerçekleştiğini ve yılda yaklaşık on fuarın açıldığını söyledi. Fuar alanındaki eksiklikleri gidermek amacıyla bir proje hazırladıklarını açıklayan Sayan, çözüm sürecine de değindi. Sayar, “Kalıcı bir barışın sağlanması en büyük temennimizdir” dedi.
 
 
Anlı katılım çağrısı yaptı
 
 
Birbirinden kopartılamayacak kadar bağlantılı iki fuarın bir arada yapılmasının son derece önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise Diyarbakır'ın da ülkenin de en büyük sektörünün inşaat sektörü olduğuna dikkat çekti. “İnşaat sektörü yarattığı istihdam nedeniyle bu kentin en önemli başlıklarından biridir. Onun için daha nitelikli, daha kaliteli, ekoloji ve çevreye yararlı ekonomik sürdürülebilir bir kent ve sürdürülebilir bir inşaat bizim temel önceliğimiz olacaktır” diyen Anlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Kendimize karşı eleştirel yaklaşıyoruz; ama dışardan gelenler şehrimize ilişkin son derece pozitif duygularını paylaşıyor. Bu şehir sadece burada yaşayanların değil, bu şehre karşı duyguları olan herkesin şehridir. Büyükşehir ve ilçe belediyeler olarak bu şehre yakışır bir hizmet ve performans göstermenin arayışındayız.”
 
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO sürecine de değinen Anlı, Hewler Kalesi'nin UNESCO'ya alındığını ve bu senede Diyarbakır Surları'nın kalıcı listeye gireceğini söyledi.
 
 
Anlı, “Tüm belediyeleri, meclis üyelerini, belediye çalışanlarını, belediye ile ilgili olan tüm dinamikleri fuarda görmek ve ağırlamak istediğimizi ısrarla ifade etmek istiyorum. Her türlü ulaşım desteğini sağlayacağız.” diye konuştu. Konuşmaların ardından Anlı ve katılımcılar, fuarın açılışını yapıp, stantları gezdiler. 
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT