1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Orhan Asena Tiyatro Festivali başladı
Orhan Asena Tiyatro Festivali başladı

Orhan Asena Tiyatro Festivali başladı

12. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde düzenlenen törenle başladı.

A+A-
Açılış törenine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un yanı sıra Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet Güngör, Vali Yardımcıları Ahmet Dalkıran ve Kürşat Güleryüz, İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici ve çok sayıda tiyatro sever katıldı.
 
 
Açılış töreninde bir konuşma yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik barışın iki büyük anahtarının olduğunu ve bunların da sevgi ve empati olduğunu söyledi. Genel Müdür Nejat Birecik konuşmasına şöyle devam etti :
 
 
“Tiyatronun seyircisi ile kurduğu sağlam köprünün harcında sevgi vardır ve insanı insana anlatırken sığındığı yegane yöntemdir empati. Tüm bu çaba birbirimizi anlamanın, sevmenin, sıcacık bir dokunuşun ifadesidir. Aslında genelde sanat, özelde tiyatronun sözünü bu kadar sakınmadan söylemesinin arkasında yatan güç de budur. İşte bu güçlü söyleyiş 'Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali' ile Diyarbakır'da kendini gösteriyor. Festival boyunca bizi yalnız bırakmayacak olan tüm Diyarbakırlılara ayrıca başta Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ailesine ve festivale emek veren herkese teşekkür ediyorum”
 
 
İsminin her hecesinde farklı bir tarih var
 
 
Daha sonra konuşan Vali Aksoy ise topraklarında barındırdığı 33 medeniyetin ortak kültürüyle, uygarlık tarihinin en önemli basamaklarının oluşumu ve gelişiminin izlendiği Diyarbakır'ın, isminin her bir hecesinde tarihin farklı dönemini barındıran kadim bir şehir olduğunu söyledi. Vali Aksoy konuşmasına şöyle devam etti:
 
 
“Uygarlıkların birbiri üzerine yükseldiği bu şehir, her gelen uygarlıktan bir kültür almış ve bu kültürü yüzyıllar boyunca kendisinden sonra gelen nesillere aktarmıştır.
 
 
Coğrafyamızın en önemli ve en eski şehirlerinden olan Diyarbakır; Ali Emiri ve El Cezeri ile bilim ve kültüre, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Arif, Faik Ali Ozansoy ve Esma Ocak'la edebiyat ve şiire, Sait Paşa ve Süleyman Nazif'le söze, Ziya Gökalp ile fikre, Hamit Aytaç'la hat sanatına, Celal Güzelses, İzzet Altınmeşe ve Bedri Ayseli'yle müziğe, Orhan Asena ve Sami Hazinses'le tiyatro ve sinemaya ve daha niceleriyle tarih ve kültüre damga vurmuş olan kadim bir şehirdir.12500 yıllık köklü tarihi ve yetiştirmiş olduğu ünlü devlet adamları, sanatçıları ve bilim insanlarıyla Diyarbakır, bugün bölgede gelişen ve cazibe merkezi haline gelen bir şehir olmuştur”
 
 
Bu tür etkinlikler hep destek bulacak
 
 
Diyarbakır'da yapılan yatırımlarla yakalanan hızlı ekonomik ve fiziki kalkınmanın yanında, sosyal ve kültürel anlamda yapılan çalışmaların da çok önemli olduğunu özellikle ifade eden Vali Aksoy, bu açıdan bu tür etkinliklere her zaman destek verdiklerini, bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Aksoy şöyle dedi:
 
 
“Yaşadığımız ve içinden geçtiğimiz çözüm süreciyle birlikte sanatsal ve kültürel gelişmişlik parametrelerimizin de tekrar eski günlerine özlem duyarcasına hız kazandığını da görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”
 
 
“ 'Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivaliyle' bu güzel coğrafyanın yetiştirdiği büyük usta Orhan Asena adının bir kez daha zikredilmesi gururunu hep birlikte yaşayacağız. Diyarbakır, 27 yıl önce Devlet Tiyatrosuna kavuştu. Ayyar Hamza oyunuyla başladığı yolculuğa kesintisiz bugün de devam ediyor. O günden bu yana tiyatro sanatıyla tanışan şehir, birçok oyuna ev sahipliği yapıyor; aynı zamanda yurtiçinde ve yurtdışından birçok eser şehirde sahneleniyor. Yüzlerce oyuncu Diyarbakır'dan geçiyor ve her biri şehre ayrı bir zenginlik katıyor, seyircinin zihninde ayrı bir hatıra bırakıyor.
 
Bu sene festivalin 12. sini yaşıyoruz. Sizlerin ve tiyatro sanatçılarımızın sayesinde Diyarbakır Nisan ve Mayıs aylarını dolu dolu geçirecek. “Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivaliyle” bu güzel coğrafyanın yetiştirdiği büyük usta Orhan Asena adının bir kez daha zikredilmesi gururunu hep birlikte yaşayacağız. Orhan Asena, kırkı aşkın yazdığı oyunla ve oyunlarının yarısı kitap olarak yayımlanmış büyük bir sanatçımızdır”.
 
Konuşmaların ardından programa katılanlar, Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından hazırlanan “Kanlı Nigar” adlı oyunu izledi. İzlenen oyunun ardından verilen resepsiyonla program sona erdi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT