29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,421
  %0.36
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32

Organik üretimde artan verim ve yükselen katma değer projesi

Organik üretimde artan verim ve yükselen katma değer projesi

03 Temmuz 2013 Çarşamba 11:24

Diyarbakır'da Organik Üretimde Artan Verim ve Yükselen Katma Değer Projesi başlıyor.

Diyarbakır Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Eğil Organik Tahıl Üreticileri Birliği arasında, 19 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır'da imzalanan protokol ile Ilgın Köyü'nde üretilmekte olan organik ürünlerin çeşit, katma değer, karlılık, sosyal ve ekonomik fayda ile rekabet gücünün arttırılması hedeflenmektedir.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın teknik desteği ile GAP Bölgesi'nin organik tarım açısından daha rekabetçi bir konuma gelmesini sağlamak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde GAP Organik Tarım Küme Projesi'ni (Proje) yürütmektedir. Ölçeklendirilebilir ve tekrarlanabilir başarı hikâyelerinin oluşturulması, güçlü üretim ve pazarlama altyapısının geliştirilmesi ve yerel ekonomik aktörler arası işbirliğinin arttırılması projenin ana başarı unsurları olarak belirlenmiş olup, bu kapsamda planlanan pilot projeler vasıtası ile Bölge sathında organik tarım uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik somut adımlar atılmaya devam etmektedir.

Uygulama planına alınan dört pilot projeden ikincisi olan "Ilgın Köyü'nde Organik Üretimde Artan Verim ve Yükselen Katma Değer Pilot Projesi" ile ürün çeşitliliğinin pazar talepleri doğrultusunda arttırılması, ürünlerin markalı ve ambalajlı olarak satışı ile hak ettikleri değeri elde etmeleri, yenilenebilir enerji sisteminin tarımsal sulama alanında kullanılması, organik sertifikalı ürün üretiminin Bölge'de artışı, ileride ürün çeşitliliğinin arttırılabileceği altyapının oluşturulması ve oluşacak katma değerin Bölge'de kalmasının önünün açılması hedeflenmektedir.

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Eğil Organik Tahıl Üreticileri Birliği ile işbirliği içerisinde yürütülecek olan projenin finansmanı büyük ölçüde GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca karşılanacak, Birliğin de nakdi katkısı sağlanacaktır. Projenin tahmini bütçesi 570.600 TL olarak öngörülmektedir. Proje kapsamında; köyün tarım alanlarının sulanmasına yönelik sistemin kurulması, güneş enerjisinin sulamada kullanılması, Ilgın Köyü'nde üretilmekte olan organik ürünlerden mercimek, nohut ve üzümün organik ürün olarak işlenip, markalı ve ambalajlı olarak pazarlanmasına ilişkin olarak bölgedeki mevcut tesislerin organik üretim ve işleme sistemine dahil edilmesinin yanında mevcut Birliğin kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik eğitim, seminer, fuar katılımı ve pazarlama faaliyetleri gibi hizmetlerin de gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Okunma Sayısı : 7572
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com