1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Organ ve doku nakli paneli düzenlendi
Organ ve doku nakli paneli düzenlendi

Organ ve doku nakli paneli düzenlendi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda Sağlık Müdürlüğünce, Doku ve Organ Bölge Koordinasyon Merkezi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile” Beyin Ölümü Bildirimi, Organ Nakli Bilg

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait AVAR, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet BATURAY, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Ana bilim Dalı Başkanı YÖK üyesi Prof.Dr.Mehmet Emin YILMAZ, Prof. Dr. Ali Kemal KADİROĞLU, Op. Dr. Mehmet Veysi BAHADIR, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Sedat KAYA, Doç. Dr. Ramazan DANIŞ ve Op. Dr. Nurettin AY katılırken, Moderatör olarak YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin YILMAZ'ın başkanlık ettiği panele Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.Dr. Muhammed Güzel KURTOĞLU, Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Bahri ÇAKABAY ve çok sayıda idareci, doktor, hemşire, diyaliz merkezleri ve yoğun bakım çalışanları katıldı.

Hastalar organ beklerken hayatlarını kaybediyor
Panelde açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait AVAR; organ nakliyle ilgili tıbbi bilgiler aktardı. AVAR, “Her yıl bekleme listelerine eklenen hasta sayısı artış gösterirken, yapılan nakillerde aynı hızla artış olmayarak hastaların bir kısmı organ beklerken hayatlarını kaybetmektedir, ilimiz merkez ve ilçelerimizde 10 diyaliz merkezinde toplam 612 hasta tedavi görmektedir. Nakil merkezlerine 233 hasta kayıtlı 379 hasta maalesef kayıtsızdır Diyaliz merkezlerine kayıtlı her hastanın en yakın nakil merkezine kayıt yaptırmaları gerekir, kayıtsız olan 379 hastanın da gerekli bilgilendirmenin yapılıp kayıt yaptırmalarını sağlamalıyız ”dedi

Yeni Organ Bağış Kartı ve Sistemi anlatıldı
Organ naklinin önemine değinerek vatandaşları organ bağışına davet eden İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet BATURAY ise, Organ Nakli Kanunu-Yönetmelik-Yönerge Ve Genelgelerle ilgili bilgi verdi. Yeni Organ Bağış Kartı ve Sistemini anlattı. Artık Organ Bağışının Sağlık Bakanlığı Sisteminde Kayıtlı olacağını, kişilerin istedikleri takdirde kayıtlarının silinebileceğini duyurdu.

Diyaliz ve transplantasyon arasındaki fark
Konuşmacılardan DÜTF Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Diyaliz Hastaları ve Organ Nakli Konulu konuşmasında diyaliz ile transplantasyon yapılan hastalar arasındaki farkı vurguladı, Transplantasyonun diyalize göre avantajları üzerinde durdu. Böbrek naklinin yaşam süresini, kalitesini artırdığını, maliyeti ise düşürdüğünü belirtti.

Beyin ölümü 4 uzman hekim tarafından karar veriliyor
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Sedat Kaya; Beyin Ölümü ve Donör Bakımı üzerinde durdu. Tıbben ve dinen gerçek ölümün beyin ölümü olduğunu söyledi.2238 nolu kanuna göre Beyin Ölümü ülkemizde 4 uzman hekim (anestezi, beyin cerrahı, nöroloji uzmanı ve kardiyoloji uzmanı) tarafından karar verildiğini söyledi. Beyin ölümü kurulunca beyin ve beyin sapı fonksiyon testleri, apne testi, gerektiğinde beyne giden kan akımının olmadığını gösteren yardımcı tesler(Trans cranial dopler, EEG, Anjiografi… vb) yapılarak tespit edildiğini anlatan Sedat Kaya, herkesi öldükten sonrası için organ bağışlamaya davet etti.

Böbrek nakli olabilmek için en iyi kriterler anlatıldı
Bölgemizdeki beyin ölümü ve organ naklindeki son durum hakkında bilgi veren Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi' Nefroloji Doç. Dr. Ramazan DANIŞ; KBY hastalarında tedavi seçenekleri(Hemodiyaliz, Periton Diyalizi ve Böbrek Nakli)üzerinde durdu. Böbrek Naklinin en iyi tedavi şekli olduğunu söyledi. Böbrek Nakli olabilmek için gerekli kriterleri anlattı, Diyabet ve hipertansiyon hastalarının böbrek vericisi olamayacağını söyledi.

Bölgemizde beyin ölümü ve organ nakli
Organ nakillerinde başarılı operasyonlara imza atan DÜTF Nakil Cerrahı Op. Dr. Mehmet Veysi BAHADIR ise, Bölgemizde Beyin Ölümü ve Organ Naklinde son duruma değindi. Bölgemizde nüfusun ve organ bekleyen hasta sayısın diğer bölgelerden daha fazla olmasına rağmen kadavradan organ bağışının diğer bölgelere göre çok yetersiz olduğunu söyledi. Bunun için herkesi duyarlı olmaya davet etti.

İnsan sevgisi olan herkes sahip çıkmalı
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin deneyimli Nakil Cerrahı Op. Dr. Nurettin AY Transplantasyon Verileri konulu konuşmasında, artık hiçbir hastanın il dışına nakil olmak için gitmelerine gerek kalmadığını, DEAH ve DÜTF' DE çok başarılı böbrek nakilleri yapıldığını söyledi. “Artık nakil olma şansı olup da maddi ve manevi yönden başka illere gidemeyen hastalara böbrek nakli olma şansı doğmuştur. Başka illerde nakil olmuş birçok hastalar da kontrollerini il dışına gitmelerine gerek kalmadan burada yaptırabilmektedir, İçinde insan sevgisi olan herkesin buna sahip çıkması ve desteklemesi gerekir” dedi.

'Tuz'dan uzak durulmalı
Soru cevap şeklinde devam eden panelin sonunda Prof. Dr. Mehmet Emin YILMAZ Ülkemizde böbrek hastalığının çığ gibi hızla arttığını bu yüzden herkesin böbreğini koruması gerektiğini, bunun için de yeterince su içilmesi özellikle de “TUZ”dan uzak durulması gerektiğini tuzun böbreğin en büyük düşmanı olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğini söyleyerek her 6 kişiden birinin böbrek hastalığına yakalanma şansı olasılığının olduğunu sözlerine ekledi. Transplantasyon Diyarbakırda en mükemmel şekilde başarılı yapıldığını söyleyerek ileri merkezlere artık gitmeye gerek yok tüm imkanlar mevcuttur diyerek paneli sonlandırdı.


Yeşil kartlı hastalarda hiçbir ücret alınmamaktadır.
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.Dr. Muhammed Güzel KURTOĞLU basın mensuplarının bir sorusu üzerine Sağlıkta çok güzel bir hizmet  edilmektedir .O.18 yaş arası çocuk ve gençlerden Aynı zamanda Yeşil kartlı hastalar.ve SGK,li olan hastalarımızdanda hiçbir ücret alınmamaktadır. Tam konforlu son model teknolojinin imkanlarını sunarak Viaypi odalarda hizmet veriyoruz  hastalarımızın memnuniyeti bizler için önemlidir. başarılı ameliyatları  gerek Diyarbakır Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılmaktadır.çok yakında Karaciğer nakli Ameliyatınıda  hastanelerimizde yapacağız dedi.

HABERE YORUM KAT