1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Orda bir köy var, sorunlarla dolu
Orda bir köy var, sorunlarla dolu

Orda bir köy var, sorunlarla dolu

Diyarbakır'a 40 kilometre uzaklıktaki Kaldırım köyü sakinleri, köy yolunun bozukluğunu, köylerinde doktor ve ortaokul eksikliği olduğunu dile getirerek, yetkililerin sorunlarına duyarsız kaldıklarını ifade ettiler. Köylüler, sıkıntılarının biran önce gide

A+A-

Merkez Kayapınar ilçesine bağlı Kaldırım (Şadiy) köyü sakinleri köylerinde yolların bozuk olduğunu, doktor ve ortaokul eksikliği olduğunu ve bu eksiklikleri defalarca yetkililere ilettikleri halde yetkililerin sorunlarına duyarsız kaldıklarını söylediler. Köylüler, köyün içinde bulunduğu durumu artık hazmedemediklerini ifade ettiler.

Köylerinin kendilerine yakın civar köylerden daha büyük olduğunu ve hizmet noktasında köylerine haksızlık yapıldığını iddia eden köylüler, köy sorunlarının çözümü noktasında yetkililerden yardım istediler.

'Sahipsiz olduğumuz için kimse ilgilenmiyor bizimle'

Köylerinde yaklaşık 131 hanenin olduğunu ifade eden köy sakini Hanefi, " Köyümüz Diyarbakır Kayapınar kaymakamlığına bağlıdır. Köyümüze bağlı 8 mezra vardı ayrıldı bizden. Köyümüzde ilkokul var ama yeterli değil, 100 den fazla çocuğumuz taşımalı sistemle 10-15 km uzaklıktaki okula gidiyorlar. Köyümüzde ortaokul inşaatı için temel atıldı, ama bir daha buraya gelen ve bu okulu yapan olmadı. Sahipsiz olduğumuz için kimse bizi sormuyor" diyerek yetkililerin vurdumduymazlığından yakındı.

Sağlık ocağı var Hemşire yok

Köylerinde sağlık ocağı olduğunu ama doktor ve hemşire eksikliği olduğunu iddia eden Hanefi, " Köyümüzde isim olarak bir sağlık ocağı var ama hemşire yok. Doktorda haftada bir gelip birkaç kişiyi muayene edip gidiyor, herhangi bir ilaçta yok. Acil bir hastamız olduğunda kendi imkânlarımızla ya da ambulans çağırarak Diyarbakır'a götürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Yetkililer duyarsız davranıyor

Köy yolunun bakımsız olduğunu bunun yanında elektriklerinin de sık sık kesildiğini dile getiren Hanefi, "Burada ulaşım sıkıntısı var yollar bakımsız her taraf çukur bu köye bakan kimse yok. Yaklaşık 6 yıldır yetkililere 'bu trafonun kaldırılmasını yerine yenisinin getirilmesini istiyoruz' diyoruz, onlarda 'tamam yapacağız' diyorlar ama kimse gelip de herhangi bir şey yapmıyor. Köyümüzün trafosu kaç kez yandı kendi imkânımızla alıp yaptırdık, yetkililer bize yardım etmedi" diyerek sitemde bulundu.

20-30 bin liralık faturalar ödüyoruz

Hanefi son olarak, " Yetkililerden isteğimiz, yolumuzu, elektriğimizi ve su sorunumuzu çözsünler. Suyumuz için şamandıra istiyoruz. Biz suyun köy içindeki evlere dağıtılabilmesi için 20-30 bin lira elektrik faturası ödüyoruz. İmkânımız yok, gidip 30 lira için çalışıyoruz sonra gelip 90 lira fatura ödüyoruz bu halimizi yetkililer görsün artık" dedi.

Yol yapımı için para alanlar o parayı nerede harcıyor

Mehdin Yavuz adlı köylü ise, "Köyümüzde elektrik bir gün var dört gün yok. Yolumuz çok bozuk, yetkililer yol yapmak için ödenek alıyorlar ama gelip de yolumuzu yapmıyorlar. Çocuklarımız taşımalı sistemle okula gidiyor bu seferde orda kavga ediyorlar, diğer köyün çocukları ile anlaşamıyorlar" ifadelerini kullandı.

Yavuz son olarak, yetkililerden isteğimiz sağlık ocağımız için kalıcı doktor göndermeleri. Köyümüze ortaokul yapsınlar ki çocuklarımız gözlerimizin önünde okullarını okusunlar. Alt yapı sorunlarını çözsün, nasıl ki batıda ki köylere hizmet ediliyorsa bize de aynı hizmetlerin verilmesini istiyoruz" dedi.

 

(M.Sait Adiyaman - İLKHA)

HABERE YORUM KAT