1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyonlar sürüyor, zehir tarlaları ateşe veriliyor
Operasyonlar sürüyor, zehir tarlaları ateşe veriliyor

Operasyonlar sürüyor, zehir tarlaları ateşe veriliyor

Diyarbakır’ın kuzey kesiminde bulunan Hazro, Kocaköy ve Lice ilçelerinde PKK’ya yönelik operasyon devam ediyor.

A+A-

Operasyonda 11 milyon 59 bin kök Hint keneviri, 1 ton 490 kilo kubar esrar, 56 noktada 2 milyon 857 bin kök tespit edilmiş kenevir imha edildi. Lice’deki operasyonlarda patlayıcı madde ile örgütsel dokümanlar da ele geçirildi.

Diyarbakır’ın Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 39 mahallede PKK’ya yönelik operasyon devam ediyor. Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri, PKK’lıların inlerine kadar girdi.

Helikopterler, dağlık bölgelerdeki bazı hedefleri ateş altına alıyor. Bölgede zaman zaman keşif uçuşları yapılıyor, elde edilen görüntüler harekât merkezine iletiliyor. Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı’nda kurulan Harekat Merkezi’nde Ankara’dan gelen uzmanlar görev yapıyor.

SAVAŞ UÇAKLARI PKK KAMPLARINA BOMBA YAĞDIRDI

Diyarbakır’da gece ve bu sabah yoğun hava hareketliliği yaşandı.

Diyarbakır 2. Havva Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nden kalkan çok sayıda savaş uçağı, yurt içi ve yurt dışındaki PKK kamplarına bomba yağdırdı. Güvenlik güçleri, örgütün girilemez dediği tüm noktalara girdi. Helikopterlerle havadan güvenlik birimleri birçok alana indirildi.

8 BİN 148 ARAÇ İLE 18 BİN 733 KİŞİ KONTROL EDİLDİ

Diyarbakır Lice, Kulp, Bingöl Genç kara yollarında arama noktaları oluşturuldu.

Yoldan geçen tüm araçlar güvenlik güçleri tarafından durdurularak aranıyor. 19 Haziran'dan bu yana oluşturulan 31 kontrol noktasında 8 bin 148 araç, 18 bin 733 kişi kontrol edildi, 73 aranan şahıs yakalandı, 4 kişi uyuşturucu ticareti ve terör örgütüne yardım ve yataklıktan tutuklandı. Tutuklanan kişilerin üzerinde 1 tabanca ile 3 av tüfeği ele geçirildi.

KENEVİRLER İMHA EDİLİYOR

Operasyonda, PKK’nın önemli finans kaynağından biri olan uyuşturucu ekim tarlalarına da büyük bir darbe vuruluyor.

Güvenlik güçleri, 11 milyon 59 bin kök Hint keneviri, 1 ton 490 kg kubar esrar, 56 noktada 2 milyon 857 bin kök kenevir tespit etti. Tespit edilen kenevirler imha ediliyor. Yol kontrollerinin haricinde operasyon bölgesinde yapılan çalışmalarda 2 kişi gözaltına alındı. 2 PKK’lı yakalandı. Operasyon bölgesinde teröristlerle zaman zaman sıcak temas sağlanıyor.

ASKERDEN VATANDAŞA YARDIM

Operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasağının uygulandığı köylerde vatandaşlara yardım ediyor. Vatandaşların mağdur olmaması için yoğun çaba sarf eden güvenlik güçleri, rahatsızlanan 4 köylüyü ambulanslarla güvenlik önlemi altında hastaneye kaldırıldı.

LİCE’DE PATLAYICI MADDE İLE ÖRGÜTSEL DOKÜMAN ELE GEÇİRİLDİ

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde güvenlik güçleri tarafından düzenlenen ortak operasyonda PKK’lılara ait örgütsel dokümanlar ile patlayıcı maddeler ele geçirildi. Konu ile ilgili Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
“Lice ilçesi Yolçatı köyünde bulunan sözde terörist mezarlığı bölgesinde ve etrafındaki kırsal alanda tespit edilen sığınak, depo ve barınaklarda; 3 adet el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanan tüp, 2 adet el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanan sokak lamba kafası, çok fazla sayıda el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanan demir saç, bölücü terör örgütü mensuplarının barınma amaçlı kullandığı değerlendirilen çadır ve ekipmanları, çok sayıda örgütsel afiş, çok sayıda örgütsel döküman, el yapımı patlayıcı yapımında kullanmak amacıyla spiral taşı, elektrot çubukları, çok sayıda sağlık malzemeleri, 302 adet el yapımı patlayıcı olarak kullanılmak üzere hazırlanmış boru tipi demir dış kap, 1 adet sırt çantası, 20 kg el yapımı patlayıcı düzeneğinin içerisine konulmak için hazırlanan inşaat çivisi, 3 kalem muhtelif cins ve miktarda el yapımı patlayıcı yapım ve döşemesinde kullanılan araç gereç, çok sayıda el yapımı patlayıcı düzeneklerinde kullanmak amaçlı pil, çok sayıda muhtelif cins ve miktarda giyim malzemesi, 10 çuval 50 kg.lık şeker (el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere), 19 torba 4 kg.lık (el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere) beyaz renkli karışım, 3 adet muhtelif cins ve miktarda sözde örgüt kıyafeti, 3 teneke (10) kg.lık tiner, Muhtelif cins ve miktarda yaşam malzemesi,1 adet el yapımı patlayıcılı eylemlerde kullanmak maksatlı akü, 2 adet rulo halinde ip, 12 adet el yapımı patlayıcı hazırlamakta kullanılan köpük, 24 adet (0,75) lt.lik el yapımı patlayıcı hazırlamakta kullanılan boya malzemeleri, 1 adet el yapımı patlayıcı için kullanılan yangın söndürme tüpü ele geçirilmiştir.

Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile bölücü terör örgütü mensuplarına ait ele geçirilen malzemelerin bir kısmı olay yerinde imha edilmiş, delil niteliği taşıyanlara ise el konulmuştur. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir.”

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT