1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyona çıkan askerler Şeyh Sait Şehitliği'ni yıktı
Operasyona çıkan askerler Şeyh Sait Şehitliği'ni yıktı

Operasyona çıkan askerler Şeyh Sait Şehitliği'ni yıktı

Dicle'de operasyona çıkan askerler Pirejman Mahallesi'nde bulunan ve PKK'lıların mezarlarının bulunduğu "Şeyh Sait Şehitliği"nde, mezarlık ve içindeki cami ile misafirhaneyi yıktı.

A+A-

Varto, Lice, Dersim ve Cudi'deki PKK'lıların mezarlıklarına yönelik saldırının ardından bu kez de Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, "Askeri güvenlik bölgesi" ilan edilen ve ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, 3 gün boyunca askeri operasyonun yapıldığı bölgede bulunan "Şeyh Sait Şehitliği"ne saldırı düzenlendi. Pirejman Mahallesi'nde bulunan ve PKK'lıların defnedildiği mezarlık, bölgede bulunan cami ve misafirhane askerler tarafından yıkıldı.


Mezarlık yanında bulunan ve Pirejman Mahallesi'nin su ihtiyacını karşılamak için DİSKİ tarafından kazılan sondaj kuyusu, bölgede bulunan tarihi çeşme, elektrik trafosu da askerler tarafından tahrip edilirken, askeri operasyonun sona ermesi üzerine aralarında HDP'li vekillerinde bulunduğu yurttaşlar bölgeye gitti. Bölgeye gidildiğinde "Şeyh Sait Şehitliği"nin patlayıcılarla yıkıldığını gören kimi yurttaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.


Gördükleri manzaraya dikkat çeken HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, “Kürdistan'da AKP ve Saray'dakinin talimatları ile halkımızın ibadethaneleri, cami ve mezarlıkları bombalanmaktadır. Bütün bu katliamlar din adına yola çıktıklarını söyleyenler tarafından yapılmaktadır” dedi. Kürt halkının, kutsallarına ve camilerine yapılan saldırıya karşı sessiz kalmayacağını dile getiren Demirel, “Sizler bu saldırılarla zafer kazandığınızı mı sanıyorsunuz? Ölü bedenlerden bile korkar duruma düşmeniz sizlerin psikolojik yapınızı gözler önüne seriyor. Bir kez daha Dicle halkının en değerli evlatlarının cenazelerinin olduğu Şeyh Said Şehitliği'ne yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler