1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyon sonrası plan hazır: Demokratikleşme
Operasyon sonrası plan hazır: Demokratikleşme

Operasyon sonrası plan hazır: Demokratikleşme

‘Yasaklı ilçelerde girilemeyen yerlere girilecek’ diyen İçişleri Bakanı Ala, tüm toplum kesimlerini kapsayan ‘demokratikleşme paketi’ hazırladıklarını söyledi

A+A-

Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan'ın haberine göre, İçişleri Bakanı Efkan Ala, operasyonlarda sona doğru gelindiğini, ancak hendeklerin temizlenmesiyle işin bitmeyeceğini belirterek, bu olayların bir daha yaşanmaması ve örgütün destek bulmaması için tüm toplumu kapsayacak “demokratikleşme paketi” hazırladıklarını söyledi.

AKP’nin Afyon kampında terör oturumunda bölgedeki operasyonlarla ilgili bilgi veren Ala, Sur, Cizre ve Silopi’de girilmeyen yerlere en kısa zamanda girileceğini söyledi. Operasyonların sürdüğü ilçelerde haftalardır sokak ortasında bekleyen cenazelerle ilgili olarak açıklama yapan Ala, PKK tarafından tuzaklama yapılarak cenazelerin altına bomba konulduğunu savundu. Ala, cenazelerin bu nedenle kaldırılamadığını belirtti.

Ala, operasyonlarda sona yaklaşıldığını, en geç bir aya kadar sonuçlanabileceğini, ancak bugün için hendeklerin temizlenmesiyle işin bitmeyeceğini kaydetti. Çözüm süreciyle ilgili eleştiriler üzerine Ala, paralel yapının çözüm sürecini baştan sabote ettiğini belirterek, “Oslo görüşmelerini bunlar yalan yanlış olarak ifşa ettiler. Devlet içinde devlet kurmuşlar” dedi.

‘Devam’ uyarısı

Kampta, milletvekillerinin AB uyum yasaları ve torba tasarıların görüşüleceği genel kurula katılmaları istendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile yaşanan kriz konusunda “geri adım atmayacaklarını” söyledi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler