1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyon olursa katliam olur!
Operasyon olursa katliam olur!

Operasyon olursa katliam olur!

Tansiyonun düşmediği Silvan’da yurttaşlar Özgür Haber’e konuştu. “Kurbanlık koyun değiliz, kendimizi savunuyoruz” diyen Silvanlılar, mahalleye yönelik olası bir operasyona karşı uyardı.

A+A-

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde çatışmalı süreçle birlikte yaklaşık bir haftadır mahallelerde başlatılan nöbet eylemi devam ediyor. Özgür Haber’e konuşan yurttaşlar, “Kurbanlık koyun değiliz. Her gün gözaltılara, katliamlara ve baskılara maruz kalıyor, katlediliyoruz. Tüm bunlara karşı kendimizi savunuyoruz” dedi.

İlçeye giden HDP heyetinden HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da mahalleye yönelik herhangi bir operasyonun büyük kayıplara neden olacağını belirterek, “Valilik hem Kaymakamlık ve İçişleri Bakanlığı düzeyinde de bu direniş eyleminin yapılacak olası operasyonlar neticesi ölümlerin yaşanmaması için oldukça sık diyaloglarımız var” dedi.


Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde, çatışmalı sürecin başlamasının ardından yaklaşık bir haftadır tansiyon düşmüyor. Özgür Haber Gazetesi olarak yaşanan olaylarla gündemden düşmeyen Silvan’a giderek, yaşanan gelişmeleri yerinde inceleyerek, nöbet tutan mahalle sakinleriyle eylemlerinin amacını konuştuk. Günlerce Silvan giriş ve çıkışlarında yoğun önlemler alınırken, yer yer trafikte aksamalar meydana geldi. Ancak dün itibari ile alınan yoğun önlemler kaldırılarak ilçe giriş ve çıkışları normale döndü. Mahalle başlarında bekleyen polislerin geri çekilmesi ile olaylar durulurken, ilçe merkezi dün sabah sakin bir güne uyandı. Mahalle içlerinde ise çatışmaların izleri halen duruyor.  Tekel, Selahattin, Konak ve Mescit mahallelerinde sokaklarda hendekler kazılarak polisin mahallelere girişleri engellenmeye çalışılıyor. Yine mahalle giriş ve çıkışlarında gençler, kimlik kontrolü ve yurttaşların üstünü arayarak mahallelere alıyor.


Mahalle girişlerin kontrol noktaları


Mescit Mahallesi Devrim Caddesi üzerinde de hendekler açılırken, mahalle girişlerinde yüzü kapalı gençler tarafından kontroller yapılıyor. Sokak başlarında ve birçok evin çatısına PKK bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri dikkat çekiyor. Eylemciler, hendeklerden dolayı kirlenen sokakları temizlemeyi de ihmal etmiyor. Sokaklara da brandalar çekilerek keskin nişancılara karşı önlem alınıyor. Yine mahallelerdeki duvarlarda yazılamalar dikkat çekiyor. Göze çarpan bazı yazılar “PKK”, “YPG”, “Kobanê”, “Farqin halkı serhildana”, “Medya savunma alanları bombalanıyor, sessiz kalma”, “Ya önder Apo’ya özgürlük yada serhildan”, “Zergelê katliamını unutmadık” ve “Silopi’de katliam var” şeklinde dikkat çekiyor.


 ‘Kurbanlık koyun değiliz, kendimizi savunuyoruz’


Gazetemize konuşan Serhildan adlı bir eylemci, eylemlerinin amacına ilişkin bilgi vererek şunları söyledi: “Biz burada özerkliği ilan ettik. Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Biz burada halkımızı savunuyoruz. Ne biz ne bu halk kurbanlık koyun değiliz. Her gün katliamlara ve baskılara maruz kalıyor ve katlediliyoruz. Biz bundan dolayı halkımızı savunmak için sokaktayız. Önderliğimizin özgürlüğü için buradayız. Bir an önce tecridin kaldırılarak önder Apo’nun serbest bırakılmasını istiyoruz. Onun özgürlüğü bizim özgürlüğüdür. Bu taleplerle buradayız. Ve bunlar gerçekleşmeyinceye kadar bu direnişimiz devam edecek. Eğer polis buraya gelirse biz de kendimizi savunacağız. Onların mahalleye girişlerine izin vermeyeceğiz. Gerekirse çatışacağız.”


Mahallelerde hayat olağan akışında


Mahallelerde esnaf da kepenk açarak normal yaşantısına döndü. Tüm mahallelerde yurttaşlar evlerinin önünde toplanırken, gazetecileri gördükleri sırada, yaşanan çatışmalı sürece tepkilerinin dile getiriyor. “Biz bu savaşı istemiyoruz, artık yeter” diyen yurttaşlar, “Yeter artık, biz bu savaşı istemiyoruz. Barış olsun istiyoruz. Her gün çocuklarımız gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. İnsanlarımız sokak ortasında vurularak infaz ediliyor. Biz buna karşı sessiz kalamayız. Biz kurbanlık koyun değiliz. Artık biz de kendimizi bu saldırılara karşı koruyacağız” dedi. Polisin esnafın iş yerlerini kapatması ve evlerini boşaltması çağrıları yaptığını söyleyen mahalleliler, “Biz öyle yaparsak katliam yapacaklar. Bunların hepsi bizim çocuklarımız. Kimse dışarıdan gelmemiş. Çocuklarımızı asla yalnız bırakmayız. Biz de onların yanındayız” dedi.


HDP heyeti Silvan’da


Yaşanan gelişmeler karşısında HDP de ilçeye bir heyet göndererek, gelişmeleri yerinde inceledi. HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Sibel Yiğitalp, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ile DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek’in yer aldığı heyet ilçeye gelerek esnaf ve mahalle sakinleri ile görüştü. Yaptıkları görüşmeleri not alan HDP heyeti, eylemcilerin ve mahalle sakinlerinin taleplerini ve şikayetlerini dinledi. Heyet yaptığı incelemelerin ardından, izlenimlerini gazetemize değerlendirdi.


Aydoğan: Operasyon olursa katliam olur


Yaptıkları incelemelerle ilgili bilgi veren HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “Öz savunma amacıyla hendeklerin kazıldığı mahalleleri gezdik. Halkla görüştük. Olası operasyonlara karşı özellikle küçük yaşta çocukları olan ailelerde bir tedirginlik ve kaygı vardı. Olası operasyon durumunda çok fazla mahalledeki insanlar zarar görür. İki gündür Silvan kaymakamının emniyet aracılığı ile yaptığı anonslarda halkın kepenk açmaması ve evden çıkmaması çağrıları vardı. Bugün geldiğimizde bu durumun büyük oranda sona erdiğini ve halkın sokaklara çıktığını hayatın normal akışı içinde yaşamı giderek normalleştiğini gördük. Bu çalışmamızda bizde de oluşan kaygı ile halkta oluşan kaygı aynıdır. Olası bir operasyonun katliama neden olur. Hem büyük oranda sivil kayıplara hem de operasyonu yapan güçler açısından da büyük can kayıplarına neden olabileceği şeklindedir.


Buradan, AKP hükümetine şunu söyleyebiliriz, halkın burada bu eylemi geliştirmesinin nedenleri biliniyor. Gözaltılar, tutuklamalar, yakılan ormanlar çözüm sürecinin dondurulması, Sayın Öcalan uygulanan tecrittir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması durumunda sorun çözülür. Halk kendi kendini yönetmek için halk meclislerini güçlendirir. Demokratik siyasal yaşamına, normal yaşamına bu örgütlüğü çerçevesinde yürür” dedi.


 ‘Valilik, hendekler kapatılmazsa operasyon olur diyor’


Konu ile ilgili yetkili kurumlarla diyalog içinde oldukları bilgisini veren Aydoğan, “Hem Valilik hem Kaymakamlık ve İçişleri Bakanlığı düzeyinde de bu direniş eyleminin yapılacak olası operasyonlar neticesi ölümlerin yaşanmaması için oldukça sık diyaloglarımız var. Bu diyalog zemininin canlı tutmak bu çerçevede de sorunu bir zaman dilimi içinde çözmek istiyoruz. Ancak Diyarbakır Valiliği’nin bu görüşmelerimiz esnasında ortaya koyduğu ölümlerin yaşanmaması tavrında bugün bir miktar değişiklik oldu. En kısa sürede açılan hendeklerin kapatılmaması ve gençliğin nöbet tutma eylemlerine son vermemeleri durumunda bir müdahalenin gelebileceğini ifade ediyor. Biz de HDP milletvekilleri olarak bu operasyonal müdahalenin olmaması için çabalarımız devam ediyor.”

 

(Sertaç Kayar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler