1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyon, çatışma ve ölüm: Sur
Operasyon, çatışma ve ölüm: Sur

Operasyon, çatışma ve ölüm: Sur

Sur İlçesi’nde çıkan çatışmaların ardından ilçede gerginlik sürerken, ağır yaralanan Ferhat Doğru yaşamını yitirdi.

A+A-

Mahallede JİTEM kurucularından Mahmut Yıldırım kastedilerek “Yeşil burada” içerikli tehdit yazısı yazıldı. Fiskaya’ya da operasyon yapıldı.

Sur İlçesi’nde önceki günden bu yana düzenlenen operasyon ve çatışmalar sürerken, geçtiğimiz gün ağır yaralanan 18 yaşındaki Ferhat Doğru kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Şuana kadar 2 kişinin daha yaralı olduğu ve 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Dün de Fiskaya’da operasyon düzenlenirken, mahalleden silah sesleri yükseldi. “Esadullah Timi” yazısının ardından bu kez mahallede duvar,a JİTEM'in kurucularından olan ve birçok faili meçhul cinayette adı geçen Mahmut Yıldırım'ı (Yeşil) kastederek, "Yeşil burada" diye yazıldı.


Diyarbakır’ın Sur ilçesi’nde 5 Kasım gecesi düzenlenen operasyon ile başlayan çatışmalar yer yer devam ediyor. Mahallede kurulan barikatlar dururken, barikat başında YDG-H üyeleri nöbet tutuyor. Helikopter destekli yürütülen operasyon da sürerken, DBP Diyarbakır İl Örgütü operasyonun önüne geçerek can kayıplarını engellemek için halka Sur’a gitmeleri çağrısı yaptı. Çağrının ardından aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’in de bulunduğu bir grup Balıkçılarbaşı’nda oturma eylemine geçti. Burada konuşan Yiğitalp, savaşın önüne geçeceklerini belirterek, bir an önce barış için girişimlerin başlatılması gerektiğini kaydetti.


Ağır yaralanan genç yaşamını yitirdi


Hasırlı Mahallesi'nde polisin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Ferhat Doğru (18) yaşamını yitirdi. Yaralanması sonrası kurşun yağmuruna tutulan mahalleden güçlükle çıkarılabilinen Doğru, Dicle Üniversitesi Kalp Damar Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Dünden bu yana tedavi altında tutulan Doğru, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren Doğru’nun cenazesi Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Duvarlarda JİTEM mesajı!


Öte taraftan Sur Fatihpaşa Mahallesi’ndeki bir yazı dikkat çekti. Duvara JİTEM tehditli yazılama yapıldı. Daha önce "Esadullah timi" yazısının ardından bu kez camiinin karşısında bulunan evin duvarına JİTEM'in kurucularından olan ve birçok faili meçhul cinayette adı geçen Mahmut Yıldırım'ı (Yeşil) kastederek, "Yeşil burada" diye yazıldı. Mahalle sakinleri yazıyı özel harekat polislerinin yazdığını söyledi. 


Fiskaya’ya şafak operasyonu


Sur’daki gerginlik sürerken, dün sabah erken saatlerde Yenişehir'in Fiskaya Mahallesi'ne özel harekât timleri tarafından operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda polisler zırhlı araçlara mahalleye girmesinin ardından silah ve patlama sesleri yükseldi. Dört bir taraftan mahalleyi ablukaya alan polis, Dicle Üniversitesi'ne giden yolu da trafiğe kapattı. Mahallenin üzerinde uzun bir süre helikopter hareketliliği yaşandı. Operasyon öğlen saatlerine doğru sona ererken, operasyonun sonucuna ilişkin ise bilgi edinilemedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler