1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyon bölgesindeki yollar da kapatıldı
Operasyon bölgesindeki yollar da kapatıldı

Operasyon bölgesindeki yollar da kapatıldı

Diyarbakır Valiliği, Hani, Lice, Kocaköy ilçeleri arasında devam eden askeri operasyonlar nedeniyle bazı yolları trafiğe kapattı.

A+A-

Kimi bölgelere de sivillerin giriş-çıkışlarına yasaklandı.Hani, Lice ve Kocaköy ilçeleri arasında devam eden askeri operasyonlar kapsamında Diyarbakır Valiliği, Hani'ye bağlı 9 mahallede "sokağa çıkma yasağı" ilan etmesinin ardından bu kez de bölgedeki kimi yolları ulaşıma kapattı.
 
Kapatılan yollara ilişkin açıklama şu şekilde: “Diyarbakır-Bingöl karayolunun, Kocaköy İlçesi-Kokulupınar mevkii ve Lice İlçesi-Duru J.Krk.K.lığı arasında kalan kesimi ile Hani - Duru arasında kalan kesiminin ulaşıma kapatılarak trafik akışının Eski Hani yolu üzerinden (Hani-Duru arasında Hacımusabey-Duruköy-Gürbulak-Hani istikametinden) verilecektir. İcra edilecek operasyon bölgesine bağlanan Yazıköy-Çağıl-Güçlü-Gökçe-Gömeç-Arıklı-Kayacık-Ziyaret-Uçarı- Serince-Karmen-Aka ve Kırım mahallelerine giden yolların ulaşıma kapatılarak trafik akışının Lice Güney Girişi (Mermer Fabrikası) bölgesine ve Eski Hani yoluna verilecektir”
 
Yazıköy, Çağı, Güçlü, Gökçe, Gömeç, Arıklı, Kayacık, Ziyaret, Uçarı, Serince, Karmen, Aka ve Kırım mahalleleri ise sivil yurttaşların giriş-çıkışlarına yasaklandı.
 
 
Vekil ve Eş başkanlarının barış nöbetine katılımı engellendi
 
 
Bu arada bölgedeki barış nöbeti eylemine katılmak üzere yola çıkan HDP Milletvekili Çağlar Demirel ve birlikte olduğu heyet barış nöbeti eylemine katılımları engellendi.
 
Lice de devam eden nöbet eylemine katılmak için HDP Diyarbakır Milletvekili Sayın Çağlar Demirel,  Lice ve Hani Belediye Eş Başkanları ve halkın da aralarında bulunduğu heyet öğle saatlerinde bölgeye ulaştılar.

 

Fakat bölgeyi abluka altına alan asker tarafından; heyetin bölgeye girişinin engellendiğini aktaran Demirel, Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde çok sayıda köyün çevresinin ateşe verildiğini, bölgeye yoğun bir askeri sevkiyatın gerçekleştiği,  bölgede bulunan ağaçlık alanların ateşe verildiğini ve bölgede bulunan çok sayıda sivilin risk altında olduğu belirtti.

 

Akşam saatlerinde nöbet eyleminin gerçekleştiği bölgeye ulaştıklarını belirten Demirel ayrıca bölgede GSM ve İnternet erişiminin olmadığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler