1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Operasyon bittiyse yasak niye?
Operasyon bittiyse yasak niye?

Operasyon bittiyse yasak niye?

"Sur'da operasyonları bitti" açıklamasına rağmen yasağın devam etmesine tepki gösteren Sur halkı, evine dönmek istiyor.

A+A-

Yurttaşlar, "Madem operasyon bitti kuşatma neden devam ediyor. Kuşatmayı kaldırsınlar evimize gitmek istiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki yasak 115'inci gününde. İlçede "Operasyon bitti" açıklamalarına rağmen yasak sürüyor. Yurttaşlar, yaşananlara tepki göstererek, yasağın kaldırılmasını ve mahallerine dönmeyi istedi.

‘Evimize gidelim'

Sur ilçesinde süren saldırılar nedeniyle evinden ayrılan 65 yaşındaki Sultan Umur, evine döneceği günü beklemek için Bağlar'ın Kaynartepe Mahallesi'ne taşındı. Burada da devlet güçlerinin saldırılara maruz kalan Umur, bu kez çocuklarıyla birlikte Sur'un yasaklı olmayan ancak fiili olarak kuşatma altında olan Alipaşa Mahallesi'ne taşınarak, yasağın kaldırılmasını beklemeye başladı. Umur, kuşatmanın devam ettiği Cemal Yılmaz Mahallesi'ndeki evine gidebilmek için her gün polis barikatını zorluyor. Umur, "Polisler gidip evimizi görmemize bile izin vermiyorlar. Sadece evimizde ne var ne yok ona bakmak istiyoruz ama ona bile izin vermiyorlar" diyerek, duruma tepki gösterdi.

'Operasyon bittiyse yasak neye'

Umur, "Evimize gitmek istiyoruz, bize evimizi versinler. Operasyonlar bitti diyorlar ama polis kulübelerini oluşturmuşlar ve girmemize izin vermiyorlar. Kaç defa evimin adresini verdim onlara, evimi görüp geleyim dedim ama ne yaptıysam izin vermediler. Sur'da ne yapıyorlar ki? Çatışma yok, bir şey yok ne diye izin vermiyorlar? Biz polis ve askerlerin Sur'dan çıkmasını istiyoruz" dedi. Devlet güçlerinin yaşattığı zulme karşı direneceklerinin altını çizen Umur, "Bunlara karşı direneceğiz, şuan yasak kalksa şuan giderim Sur'a. Evimiz yıkılmışsa da yeniden inşa ederiz. Bizim için huzur olan yer Sur'dur. Başka bir yere ayak uyduramıyoruz" dedi.

'27 yıllık anılarıma dönmek istiyorum'

Fatihpaşa Mahallesi'nde yaşayan Gule Bilmez, yasağın 20 günü çocukları ve eşiyle birlikte mahallesinde kaldı. Eşinin rahatsızlığından ve saldırıların şiddetlenmesinden dolayı mahallesinden ayrılmak zorunda kalan Bilmez ailesi Sur'dan ayrılamayarak ilçenin yasaklı olmayan ve evlerinden iki yüz metre uzaklıkta bulunan Melikahmet Mahallesi'ne taşınarak Sur'daki yasağın bitmesini beklemeye başladı. Mahallesinde 27 yıldır kiracı olarak kaldığını anlatan Bilmez, "Orada da kiracıydım burada da kiracıyım ama önemli olan evimiz, eşyalarımız değil. 27 yıllık anılarım var o mahallede ben onlara dönmek istiyorum" diyor. Bilmez, "Diyorlar ki operasyonlar bitti. Madem operasyon bitti. Niye izin vermiyorlar evimize gitmemize. Biz orada kiradaydık, burada da kiradayız. Ama Sur'da huzurumuz vardı. 26-27 yıldır Sur'daydık. Tekrar oraya gitmek istiyoruz. Komşularımızı, mahallemizi çok özledik" diyerek, komşularıyla olan güçlü bağlarını anlattı.

'Bıraksınlar evime dönmek istiyorum'

Fatihpaşa Mahallesi'nde yaşayan 9 aylık hamile ve 4 çocuk annesi Zehra Bilici tüm saldırılara rağmen evinden ayrılmadı. Zehra yaşadığı travma nedeniyle 2 hafta gecikmeli doğum yaptı. Yasağa ara verildiği 11 Aralık günü doğum için hastaneye giden Zehra burada çocuğunu dünya getidi. Doğumun ardından eşi ve çocuklarıyla birlikte yeniden mahalleye dönmek isteyen Zehra tüm ısrarlarına rağmen mahalleye alınmadı. Sur'daki direniş sırasından dünyaya gelen bebeği için "Bebeğim Sur direnişinin bana hatırasıdır" diyen Bilici, "10 gündür operasyon bitti diyorlar ama yasağı kaldırmıyorlar. Evimize gitmemize izin vermiyorlar. Artık yeter ben evime gitmek istiyorum. Bıraksınlar ben yine gidip orada bir çadır açıp evimde kalmak isterim" dedi.

'Mahallemden ayrılmanın mahcupluğunu yaşıyorum'

Bilici "Ben çocuklarım olmasaydı sonuna kadar orada kalır direnirdim. Buna rağmen yine direnmek istiyordum, ama doğumum için çıkmak zorunda kaldım. Her gün mahalleme gitmek için polis barikatlarına gidiyorum. Günde en az 3 defa gidiyorum. Hep bize yarın öbür gün açılır diyorlar. Geçen gün gittiğimde bana her şeye hazırlıklı ol evin yıkılmış olabilir diyorlar. Evini bulmayabilirsin diyerek bizimle dalga geçiyorlar" dedi.

'Sur bırakılacak bir yer değil'

Çocukluğunun, gençliğinin mahallesinde geçtiğini ve oranın anılarıyla dolu olduğunu anlatan Bilici, "Anılarımla dolu Sur'dan ne istediler. Biz canavar gibi davranıp saldırıyor. Kuşatmanın kaldırılmasını ve anılarıma kavuşmayı istiyorum. Evimi yıkmış olsunlar ben yine gidip bir göz oda kalmışsa orada, kalmamışsa evimin olduğu yere çadır açacağım, evimde, mahallemde kalmak istiyorum. Hiç kimse evini Sur'u bırakmasın eğer biz birimizi bırakırsak başımıza daha kötü şeyler gelecek" dedi. Bilici, Sur'un bırakılacak bir yer olmadığına dikkat çekti.

'Ben Sur'uma muhtacım'

Zehra Bilici'nin kaynanası Kini Bilici ise, evine gitmek istediğini belirterek, "Yıkmışlarsa bile biz yenisini yaparız ama Sur'dan ayrılmayız. Sadece Sur'u görmek istiyorum. Ben mahalleme, evime, Sur'uma muhtacım. Gelinimi hastaneye götürmek için çıktım, bir daha girmeme izin vermediler. Ben mahalleme dönmek istiyorum. Burada kalmak istemiyorum. Tek bir oda kalmışsa bile ben orda olmak isterdim. Ne Sur'u açıyorlar, ne de Sur'a girmemize izin veriyorlar. Erdoğan milletin canını da malını da almış. Biz Sur'un daha çok farkına vardık, Sur'un bizim için ne ifade ettiğini daha fazla anladık. Ben Sur'la yatıp Sur'la kalkıyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT