1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Önyargı ile gelenler ayrılmak istemiyor
Önyargı ile gelenler  ayrılmak istemiyor

Önyargı ile gelenler ayrılmak istemiyor

Üniversite Adaylarının Tercih İşlemleri 4 Ağustos'ta Sona Erecek. Adaylar Bu Süreçte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (ÖSS) Aldıkları Puana Göre En Uygun Tercihi Yapmaya Çalışacak

A+A-

Üniversite adaylarının tercih işlemleri 4 Ağustos'ta sona erecek. Adaylar bu süreçte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (ÖSS) aldıkları puana göre en uygun tercihi yapmaya çalışacak.Ancak doğudaki bazı üniversiteler, asılsız önyargılar nedeniyle kimi öğrenciler tarafından tercih edilmiyor.

Önyargıların kurbanı olan şehirlerin başında Diyarbakır geliyor. Türkiye gündemine daha çok terör olaylarıyla gelen Diyarbakır'a önyargılarla gelen öğrenciler ise eğitimlerini tamamladıklarında kentten gözyaşları ile ayrılıyor.

 Diyarbakır'ın dışarıdan bakıldığı gibi olmadığını dile getiren üniversite öğrencileri, tercih yapacak öğrencilere, "Önyargılarınızı bir kenara bırakın, Diyarbakır'a gelin. Burası öğrenciler için cazibe merkezi. Biz de çok farklı düşünüyorduk ama gördük ki şehrin batıdan bir farkı yok" şeklinde seslendi.

Üniversitenin öğretim üyeleri de öğrencilere "Gelin gerçeği gözlerinizle görün" ifadeleriyle yeni üniversitelileri Dicle Üniversitesi'ne davet etti.

Dicle Üniversitesi (D.Ü) öğrencilerinden Nurullah Bilen, tıp öğrenimini görmek için İstanbul'dan gelmiş. Rehberlik hocasının tavsiyesi üzerine Diyarbakır'ı tercih eden Bilen, önyargılarla geldiği kenti beklediğinde fazla güzel bulmuş.

Diyarbakır'ın maddi ve manevi açıdan çok olumlu bir atmosfere sahip olduğunu söyleyen Bilen, "Diyarbakır'a biraz önyargı ile geliyorlar ama aslında korkulacak, çekinecek bir şey yok. Diyarbakır İstanbul'a oranla ucuz bir şehir ama sosyal yaşamı da İstanbul'dan farklı değildir. Tamamen Batı ile aynı bir yaşam var burada" diyor.

Üniversitenin bir başka öğrencisi ise Osman Çoban, fizik okuyor. Diyarbakır'a gelmeden önce kafasında kaygıların olduğunu kabul eden Çoban, "Burayı görünce güllük gülistanlık bir ortam gördüm" sözleriyle şehrin atmosferini özetliyor.

Diyarbakır'ın görülmeye ve gezmeye değer bir yer olduğunu anlatan Osman Çoban, şöyle konuşuyor: "Gelip gördüm ki söylendiği gibi olumsuzluklar yok. Gece geç saatlere kadar çıkıp arkadaşlarınla dolaşabileceğin bir ortam var. Hem sosyal hem de kültürel ve sportif açılardan Diyarbakır'a Doğu'nun Paris'i diyorlar ve gerçekten öyle."

Dicle Üniversitesi'nde edebiyat 2. sınıf öğrencisi olan Mustafa Demir de üniversitenin binlerce öğrencisi gibi Diyarbakır'ı yaşanabilir bir kent olduğunu düşünüyor.

Gelmeden önce Diyarbakır ile ilgili olumsuz şeyleri duyduğunu belirten Demir, "Ama gelip görünce söylenenlerin gerçek olmadığını, yanıldığımı gördüm. Arkadaşlarımın da gelip tercih etmesini tavsiye ederim. Öğrenciler için ucuz bir ve avantajları olan bir kenttir. Gelip görmelerini tavsiye ederim." sözlerini kaydediyor.

ÖĞRETİM ÜYELERİ: TERCİH EDİN PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ

Öğrencilere seslenen üniversitenin öğretim üyeleri de, gerçeklerin dışarıdan görülemeyeceğini vurguluyor. Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı, Dicle Üniversitesi'nin bölgenin en etkin üniversitesi olduğuna dikkat çekiyor. Üniversitelerde önemli olanın binalar değil öğretim üyelerinin kapasiteleri olduğunun altını çizen Bağlı, üniversitedeki akademik yeterlilik konusunda bir kuşkusunun bulunmadığını kaydediyor.

Yapılan bilimsel çalışmaların Türkiye'nin ortalamasının üstünde olduğunu dile getiren Bağlı, "Üniversitemizin rahat bir ortamı var. Öğrencilerimiz özgür bir ortamda eğitimlerine devam ediyor. Kimse şehrimizin dıştaki imajına aldanmasın. Gelmek isteyen öğrencilerimiz üniversitemizden mezun olanlara imkânları sorabilirler." dedi.

Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır da 20 yıldır Diyarbakır'da görev yaptığını belirterek en küçük bir hadise dahi yaşamadığını ifade ediyor. Kentte kesinlikle güvenlik sorunu olmadığını vurgulayan Sır sözlerini şöyle sürdürüyor: "Çalışmalar nedeniyle uyuşturucu kullanan insanlarla, toplum tarafından itilmiş insanlarla görüştüm. Şehrin en ücra, en ara sokaklarına girip çıktım. Şimdiye kadar bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Akrabalarımdan da kimse tatsız bir hadise yaşamadı. Amerika'da ana caddenin bir arka sokağında güvenlik nedeniyle yürüyemezsiniz. Soyulma ihtimali yüksektir. İstanbul gibi büyük şehirlerde de bu tür hadiseler olabilir. Hiçbir endişeye gerek kalmadan gönül rahatlığıyla tercih yapabilirler."