1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Onura sahip çıkma günüdür
Onura sahip çıkma günüdür

Onura sahip çıkma günüdür

BDP Gençlik Meclisi, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği, Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi ve Yerel Gündem 21 Gençliği, bugün Nusaybin'e yapılacak kitlesel yürüyüşe ilişkin ortak açıklama yaparak, “Gün görev itibariyle onuruna sahip çıkma günüdür. “Tü

A+A-

BDP Gençlik Meclisi, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÜÖDER), Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi (MEGAM-DER) ve Yerel Gündem 21 Gençliği, bugün Nusaybin'e yapılacak kitlesel yürüyüşe ilişkin BDP Diyarbakır İl Örgütü binasında ortak basın toplantısı düzenledi. BDP Geçlik Meclisi adına açıklamayı yapan İbrahim Karaman, Kürt halkı üzerinden oynanmak istenen “kirli pazarlıklar” sonucu oluşan baskılar ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. Kürtlerin ve Kürdistan'ın 1639 yılında “kirli” bir anlaşma olarak nitelendirilen Kasr-ı Şirin Anlaşması ve 1916′da sömürgeci güçler tarafından Sykes-Picot Anlaşması adı altında gizli bir anlaşma ile dört parçaya bölündüğünü hatırlatmasında bulunan Karaman, “Kürt Özgürlük Mücadelesi birçok kazanımı beraberinde getirdiği, Danı başımızda büyük bir Kürt Devrimi olan Rojava Devrimi tüm baskılara rağmen gerçekleşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve AKP Hükümeti Rojava'da ki çetelere destek vermiş. Ancak büyük Kürt direnişiyle karşılaşmış ve yenilmiştir” dedi.

'Gün onuruna sahip çıkma gündür'

Abdullah Öcalan'ın 15 Ekim'e kadar “Demokratik çözüm” sürecinin ikinci aşamaya geçilmesi gerektiğini söylediğine işaret eden Karaman, “İşte tam böylesi bir süreçte AKP'nin bu çağrıya 'utanç duvarı'yla karşılık vermesi, çözümsüzlükte ve savaşta ısrarın adıdır. AKP'nin bu kirli ve ahlak dışı politikaları, onurlu barış ve kalıcı çözüm sürecine verilen bir cevap olarak değerlendiriyoruz. Bugün 'utanç duvarı'na dur demek, bize göre insan olmanın bir görevidir. Gün görev itibariyle onuruna sahip çıkma günüdür” diye kaydetti.

Karaman son olarak yarın (bugün) BDP tarafından Nusaybin'e yapılacak yürüyüşe değinerek, “Tüm Kürdistan gençliği olmak üzere, tüm halkımızı bu 'utanç duvarı'nı yıkmaya çağırıyoruz. Rojava'daki çetelere karşı gelişen direnişin devrim ruhu 'Utanç duvarını yıkacaktır” çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT