1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Online Alışverişin Sağladığı Kolaylıklar
Online Alışverişin Sağladığı Kolaylıklar

Online Alışverişin Sağladığı Kolaylıklar

İnternet zamanımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir.

A+A-

İnternet zamanımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Artık internet bağlantısı olmadan ne telefon ne bilgisayar ne de tablet kullanıcılar açısından bir anlam ifade etmemektedir. Kişilerin internet kullanımları eski dönemlere göre kat be kat artış göstermiştir. İnternetin dünyanın her köşesini kullanıcıların bir tık uzağına sunan mükemmel bir kullanım aracı olduğunu herkes bilmekte ve sunmuş olduğu bu imkânı en güzel şekilde değerlendirmektedir. Önceki yıllarda internet kişilerin bilgi amaçlı kurulan sitelere, online bankacılık işlemleri için kurulan sitelere ve diğer benzeri sitelere ulaşmak için kullanılırken artık online alışveriş için de olanak sağlamaktadır. Alışveriş yapmak isteyen kişiler satın almak istedikleri ürünleri farklı sitelerde ve farklı fiyatlarla alabilme imkânına sahip olmakla birlikte gerçek pazarda ulaşmaları zor olan ürünlere de çok kolay bir şekilde ulaşabilmekteler. Hatta internet alışverişlerinde kupon kodu indirimlerinden yararlanarak fiziksel mağazalara göre çok daha ucuza alışveriş yapabilme imkanı da bulunmaktadır.

 

Zamanın getirdiği yoğunluk ve koşuşturmacanın kişiler için daha da kıymetlenen boş vakitlerin alışverişe giderek harcanması tüketicinin alışverişi ertelemesi ya da almak istediği ürünü araştırmadan alması sonucunda zarar etmesine sebep olmaktadır. Ancak internet üzerinden yapılan sanal alışveriş ile birbirinden farklı markaların geniş ürün yelpazelerini en kısa sürede görmek fiyat kıyaslaması ile alınması planlanan ürünün zarar etmeden alınmasının tüketici üzerindeki olumlu etkisi online alışverişin artmasını sağlamıştır. Tüketici kıyafetten bilgisayara mobilyadan eve kadar varan tüm ürünlere küçük bir camın arkasından rahatlıkla ulaşabilmektedir. Aynı zamanda üretici ve ürün satıcıları açısından da bu sistem rahatlatıcı ve satışı hızlandırıcı bir ayrıcalık olmuştur. İnternet üzerinden ev, araba gibi büyük ürünler satılabildiği gibi kıyafet ve bilgisayar gibi küçük ürünlerde bu ürünleri üreten şirketlerin yanında bireysel olarak da satılabilmektedir. Bireysel kullanıcıların ikinci el satış yapılması amacı ile kurulan online alışveriş sitelerinin yanında farklı amaçla kurulan sitelerin forumlarında da satış yapma imkanına sahip olmaları satıcı açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Online alışveriş için gerekli sistem altyapısını oluşturan ve kullanıcılarını sistemlerinin güvenilir olduğuna ikna edebilen şirketler, rakiplerinin bir adım önüne geçmiş olurlar. Günümüzde oldukça genişlemiş olan online alışveriş pastasından kendilerine pay çıkarmak isteyen çok sayıda firmanın varlığı rekabeti artırmıştır. Pay çıkarmanın çok zor olmasının yanı sıra bu payı korumak ve artırmak da firmaların en önemli sorumluluklarındandır. Sistemlerini, ürün çeşitliliklerini, sundukları hizmetleri sürekli güncel tutmalı, dünya çapında trendleri yakından takip etmeli, değişime açık olmalıdırlar. Yeniliklere karşı açık olmalı, uygulamada hızlı olmalı, rakiplerinin önüne geçmeye çalışmalıdırlar.

HABERE YORUM KAT