1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Onların günahı ne?
Onların günahı ne?

Onların günahı ne?

Diyarbakır'da gece yarılarına kadar sağlıksız koşullarda çöp toplayan çocuklar, çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalıyorlar.

A+A-
Aile ekonomilerine katkı sunabilmek için bu işi yapan çocuklar, aslında kenttin ekonomik durumunu da gözler önüne seriyor. Bu duruma tepki gösteren yurttaşlar ise, “Bu çocukların günahı ne?” diyor.
 
Yoksulluk sınırının Türkiye ortalamasının üstünde olduğu Diyarbakır'da, sokakta çalıştırılan çocuklar günde 10-15 TL kazanabilmek için sağlıklarını tehlikeye atıyor. Diyarbakır'da özel bir hastanenin önüne bıraktığı çöpleri karıştırarak, dönüştürebilecek maddeleri ayrıştıran çocuklar, tehlikeyi umursamıyor.
 
'Bu işi yapmak zorundayız'
 
Gece karanlığında çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmaya aldırış etmeyerek çöp toplayan çocuklar, “İlkokula gidiyoruz. Ben ve arkadaşlarım bu işi yaklaşık 3 yıldır yapıyoruz. Babalarımız aldıkları maaşla evin giderlerini ancak karşılayabiliyor. Bizde de hem kendi ihtiyacımızı, hem de eve katkıda bulunmak için çöp topluyoruz. Annelerimiz bizim bu işi yapmamızı istemiyor. Ancak maddi imkânsızlıktan dolayı bu işi yapmak zorundayız” dedi.
 
'Bu duruma el atılmalı'
 
Bu işi yapan çocukların hiçbir günahının olmadığını belirten çevre sakinleri ise, yetkilileri göreve çağırdı.  Bu görüntünün aslında Diyarbakır'ın ekonomik durumunu gözler önüne serdiğini belirten çevre sakinleri, “Bu çocukların hiçbir günahı yok. Bazen gece yarılarına kadar çöp topladıklarını görüyoruz. Bu da bizi üzüyor. Bu çocuklar mecburi çalışıyorlar. Babaları elde ettiği maaşla evin geçimini sağlayamıyor. Bu duruma hayırsever vatandaşlar ile yetkililerin el atması gerekiyor” diye konuştu.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT