1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Onlarca gazeteci öldürüldü, ama hakikat öldürülemedi'
'Onlarca gazeteci öldürüldü, ama hakikat öldürülemedi'

'Onlarca gazeteci öldürüldü, ama hakikat öldürülemedi'

Gazetecilere, gazete binalarına ve Ahmet Hakan’a yönelik saldırıları kınayan Eş Başkan Gültan Kışanak, Silvan’da DİHA ve Özgür Gün TV muhabirlerinin başına silah dayanmasına sert tepki gösterdi.

A+A-

“Aslında o silah hepimizin başına dayandı” diyen Kışanak, bu ülkede onlarca gazetecinin öldürüldüğünü, ancak gerçeklerin öldürülemediğini ifade etti.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde DİHA muhabiri Serhat Yüce ile Özgür Gün TV çalışanı Murat Demir’in polisin şiddetine maruz kalmasını kınamak amacıyla AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, ÖGC Eş Başkanı Hakkı Boltan ile birçok gazeteci katıldı.

Açıklamayı yapan Hakkı Boltan, bölgede gazetecilere yönelik saldırıların gittikçe arttığına dikkat çekerek, en son Silvan’da iki gazetecinin başına silah dayanarak, gözaltına alındığını kaydetti. Bu saldırının kendilerine ve özgür basına yönelik olduğunu söyleyen Boltan, özgür basına internet üzerinden erişimin sık sık engellendiğini ifade etti. Yaşananların görünmemesi için özgür basının susturulmak istendiğini vurgulayan Boltan, ancak doğruları savunmaya ve yazmaya devam edeceklerini kaydetti.

Boltan’ın açıklamasının ardından gazetecilik görevlerini yerine getirirken polisin silahlı tehdidine maruz kalan DİHA Silvan Muhabiri Serhat Yüce ile Özgür Gün TV çalışanı Murat Demir, yaşananları aktardılar.

Kışanak: Aslında o silah hepimizin başına dayandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise yaptığı konuşmada, “Gerçeklerin karanlıkta kalması, yapılan suçun görülmemesi için aslında hepimizin başına silah dayadılar ve gerçeği öğrenme hakkınızı silahla engellerim demek istediler.” dedi.

‘Gerçekler kurşunla öldürülemez’

Polislerin gazetecilerin başına silah dayadığında “çekmeyeceksin” dediğine dikkat çeken Kışanak,  böyle yapılarak kamuoyuna şu mesajın verildiğini ifade etti: “Net bir şekilde bizim yaptığımız suçu kamuoyuna yansıtmayın, yansıtırsanız sizleri öldürürüz demek istediler.Biz de onlara buradan sesleniyoruz. Bu ülkede onlarca gazeteciyi öldürdünüz; ama hakikati öldüremediniz. Gerçek kurşunla öldürülemez, özgür basın tehditle, kafasına silah dayayarak ve bombalanarak önlenemez, bu gerçeği artık kabul etmeniz gerekiyor.”

‘Gazeteciler bunları görecek, yazacak’

Tüm gazetecilere, gazete binalarına ve Ahmet Hakan’a yapılan saldırıları kınayan Kışanak, yapılanların suç olduğunu kaydetti. Kışanak, suç işleyenlere de şu tavsiyede bulundu: “Size tavsiyemiz şudur, bu barbarlıktan, bu vahşetten, bu suç işleme alışkanlığınızdan vazgeçin. Suç işlemeyin, güzel şeyler yapın, özgür basının kameralarına da güzel şeyler yansısın. Ama sizler suç işledikçe bu kameralar, fotoğraf makineleri çalışacak, gazeteciler bunları görecek, yazacak ve halka anlatacaktır.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler