1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Onko-Cerrahi servisi
Onko-Cerrahi servisi

Onko-Cerrahi servisi

Bölgenin ilk Cerrahi Onkoloji Servisi Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet veriyor. Servis bu güne kadar 90 kanser hastasına küratif cerrahi uyguladı.

A+A-

Yalnızca kanser hastalarının ameliyatlarını gerçekleştiren Cerrahi Onkoloji servisinin bölgede bir ilk olarak Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet veriyor. Başhekim Doç. Dr. Bahri Çakabay' ın ekibiyle birlikte oluşturduğu Cerrahi Onkoloji Servisi bölgede ve hatta bölgeyi çevreleyen birçok ilde bulunan kanser hastalarına umut oldu. Aynı zamanda Diyarbakır 'da bir ilk olan Cerrahi Onkoloji Servisi bu güne kadar 90 kanser hastasını sağlığına kavuşturdu. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahri Çakabay Cerrahi Onkoloji Servisi'nde bütün kanser teşhis ve tedavilerinin yapılacağı teknik donanıma sahip olduklarının belirtti.

'KANSERDEN KORUMAYI SAĞLIYOR'

Çakabay,“Cerrahi Onkoloji, sadece kanser cerrahisi ile uğraşan cerrahinin spesifik bir dalıdır. Solid kanserlerin erken teşhisi, doğru evreleme ve kanser cerrahisinin kurallarına uygun cerrahi tedavisi cerrahi onkolojinin temel amacıdır. Cerrahi onkoloji disiplini kanserden korunmak, genetik danışmanlık, spesifik teşhis ve evreleme prosedürleri, rehabilitasyon ve takip konularını da içerir. Cerrahi onkoloji üst düzey teknik ve teknolojik bilgi ve deneyimin yanı sıra temel onkoloji (kanser biyolojisi, etiyoloji, epidemiyoloji, tümör immünolojisi vb)ve cerrahi dışı tedaviler (kemoterapi, radyoterapi, endokrin tedaviler, immunoterapi vb)konularında da yeterli donanıma sahip cerrahi onkoloji uzmanları yetiştirerek kanserle mücadele stratejisi belirler. Biz de Cerrahi Onkoloji Servisi olarak burada 90 hastayı ameliyat ettik. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

KURTOĞLU :'BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI'

Diyarbakır Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu ise Türkiye'de sınırlı sayıda bulunan bu denli önemli bir servisin Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet vermesinin sağlıkta devrim niteliğinde bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.

Kurtoğlu: “Türkiye'de sınırlı sayıda bulunan bu servisin Diyarbakır'da olması çevre il ve ilçelerin yanı sıra Türkiye'den ve Ortadoğu'dan kanser hastaları için çok iyi bir fırsat. Cerrahi Onkoloji Servisi kanserli dokunun ameliyatının yanı sıra kanser sonrası tedavileri de üstleniyor. Bazı ameliyatlarda hastanın vücudunda ameliyat sonrası deforme olmaması için estetik görüntüye de dikkat ediliyor. Örneğin Kanserli bir meme ameliyat edilirken meme dokusu korunarak meme kaybı olmadan kanser temizleniyor. Ayrıca yakın zamanda kanser hastaları için bir Palyatif bakım merkezi de kuracağız.” dedi.

HABERE YORUM KAT