1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Önce yasaklar, şimdi DEDAŞ karanlığa gömdü
Önce yasaklar, şimdi DEDAŞ karanlığa gömdü

Önce yasaklar, şimdi DEDAŞ karanlığa gömdü

Yasakların kısmen devam ettiği Sur ilçesinin en gözde yeri olan Gazi Caddesi’nde aydınlatmaların yetersizliği esnafı sıkıntıya sokuyor.

A+A-

Aylar süren çatışmalar boyunca işyerini açamayan esnaf, iki aydır sıkıntılı bir biçimde açtığı işyerinde gündüz saatlerinde istenilen alışverişi yakalayamazken, umudunu bağladığı akşam saatlerinde de bu kez aydınlatmaların yetersizliği nedeniyle müşterinin gelmemesi karşısında sıkıntı çekiyor.

Vatandaşların aydınlatmanın olmaması nedeniyle Sur’a gelmediğini anlatan esnaflar, DEDAŞ’ın yasaklar kalktıktan sonra aydınlatmaların tamamını yapmak için söz verdiğini ancak hala yapmadığını belirterek tepki gösterdi.

Sur ve Gazi Caddesi esnafları, Sur’un yeniden yapılanması, canlanması için Valilik, belediye ve vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü ifade etti. Temizlik ve cadde ve sokak düzenlemesi gibi çalışmalar konusunda Valilik ve Belediye’den yardım talep eden esnaflar, alışveriş konusunda da vatandaşların daha duyarlı olmasını istiyor.

Valilik, Belediye ve Vatandaşlara Çağrı
Yasakların kısmen devam ettiği Merkez Sur İlçesinin en gözde yeri olan Gazi Caddesi’nde aylardır sokak lambası sıkıntısı yaşadığı öğrenildi. Gazi Caddesin esnafları yaklaşık 5 aydan bu yanan söz konusu cadde üzerindeki sokak aydınlatmalarının yanmadığını belirterek, Merkez Sur’un yeniden yapılandırılması kapsamında Gazi Caddesi’nin de aydınlatılması çağrısında bulundu. Gazi Caddesi Esnafları, Sur’un yeniden yapılanması için Valilik, belediye ve vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü, temizlik ve diğer çalışmalar konusunda valilik ve belediye, alışveriş konusunda da vatandaşlardan destek istedi.

“Aydınlatmalar Hemen Giderilmeli”
Remzi Dostdoğru/ Esnaf: “yaklaşık 6 aydan bu yana Gazi Caddesinde sokak lambaları yanmıyor. Akşam gün batımından sonra Gazi Caddesi karanlığa mahkum oluyor. Dolayısıyla insanlar buraya gelmeye çekiniyor. Zaten bu olaylar Sur’u 5 yıl geriye götürdü. İşi çok kırıldı, 5 Yılda ancak buralar toparlanır diye düşünüyorum. Sur’un yeniden yapılandırılması konusunda gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması lazım. Öncelikle caddemizdeki bu aydınlatma direklerindeki sorun ne ise bir an önce giderilmeli ve Gazi Caddesi yeniden aydınlatılmalıdır.”

“Aydınlatma Olmadığından İnsanlar Gelmeye Çekiniyor”
Ömer Erdoğan/ Esnaf : “Uzun süredir Dağkapı’da akşamları cadde ve sokaklardaki aydınlatmalar yanmıyor. Aydınlatma direkleri yanmadığı için akşamları insanlar buraya gelmekten çekiniyor. Hal böyle olunca esnaflar da kepenklerini erken kapatmak durumunda kalıyor. Yani saat altı buçuktan sonra buralarda hayat duruyor. Sur’un yavaş yavaş toparlanması için bu sorunun da çözülmesi gerekiyor. Ayrıca vatandaşlarımızın Sur’a gelip buradaki esnaflardan alış veriş yaparak destek olmalarını istiyorum. Bölge ekonomisinin can damarı olan Sur’u elbirliğiyle yeniden canlandırabiliriz.”

“Aydınlatmalar 6 Aydır Yanmıyor”
İhsan İmre/ Eczacı teknisyeni: “Buralarda 6 aydan beri aydınlatma lambaları yanmıyor. Akşam gün batımından sonra buralar karanlık oluyor. Biz burada eczane işletiyoruz. Önümüzdeki haftadan sonra gece nöbetlerine başlayacağız. Burası hastanelere çok yakın bir nokta. Gece elektrik yanmadığı zaman nöbetçi olsak bile hasta korkar ve buraya ilaç almaya gelmeyecektir. Bu nedenle daha uzaktaki eczanelere gidecekler. Nöbetçi eczaneler böyle bir birine yakın da değil. Eğer acil bir hasta için ilaç yazılmışsa bunun hemen temin edilmesi gerekiyor. Tıpta zaman hayati önem taşıyor. Bu aydınlatma direklerindeki sorunların bir an önce bir çözüme kavuşturulması gerekiyor.”

“Aydınlatma Sorunu Sur’un Tamamında Var”
Seyfettin Mutlu/ Kuyumcu: “Yaklaşık bir buçuk aydan bu yana dükkanlarımızı açıyoruz. Burada sadece Gazi Caddesi değil, Mardinkapı, Melik Ahmet Caddesi ve İskender Paşa sokaklarının büyük bir bölümünde sokak aydınlatmaları yanmıyor. Elektrik kurumu ‘Biz Sur halkının yanındayız’ diyor. Hani nerde, hiç görmedik. Sadece elektrik kurumu değil, Belediyeden de ciddi manada bir hizmet yok. Şu an Sur’da pis bir konu var. Bu kokunun giderilmesi için belediye ve valiliğin müşterek çalışarak bir çözüm üretmelerini bekliyoruz. Böyle bir hizmeti, bir esnaf olarak, bir vatandaş olarak yetkililerden istiyorum. Allah için bu sorunu çözün.”

DEDAŞ Sözünü Tutmadı
Bazı esnaflar, DEDAŞ’ın kendilerine aydınlatma konusundaki sıkıntıları çözme sözü verdiğini söyledi. Yasakların üzerinden 50 günden fazla zaman geçmesine rağmen DEDAŞ’ın hala bu sözünü tutmadığını anlatan esnaf, DEDAŞ’ın bir an önce gelip görevini yapmasını sözünü tutmasını istiyor.

“Valilik ve Belediye Elini Çabuk Tutsun, Vatandaş Bizi Tercih Etsin”

Esnaflar, Valilik ve Belediye’nin de ağır davranmaması Sur esnafı için yapılacaklar konusunda daha seri olması gerektiğini dile getiriyorlar. Esnaflar, özellikle Diyarbakır halkına duyarlılık çağrısında bulunuyor. Diyarbakır halkının Sur esnafına sahip çıkması gerektiğini anlatan Zafer Ergin isimli esnaf, “Biz bize sahip çıkmazsak kimse bize sahip çıkmaz. Lütfen gelin kardeşleriniz olan bizlere Sur esnafına el atın. Zaten alacağınız bir ürünü gelip Sur ilçesindeki esnaftan alın” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT