1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Önce yaptılar sonra talep ettiler!
Önce yaptılar sonra talep ettiler!

Önce yaptılar sonra talep ettiler!

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, UNESCO koruması altında bulunan tarihi Sur için, iddiaya göre Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan 6 talepte bulundu. Kurul talepleri değerlendirmek üzere toplandı.

A+A-

Çok sayıda tarihi yapının bulunduğu ve sit alanı olan Diyarbakır'ın Sur ilçesinde cami, kilise, hamam gibi birçok tarihi yapı ve yüzlerce evin molozları,  kepçelerle kamyonlara yüklenerek arazilere dökülüyor. Dicle Üniversite arazilerine ve Dicle Nehri kenarlarına molozlar dökülmeye devam ederken, Sur'un giriş ve çıkışlarına kalıp beton duvarlar dikilmiş durumda.

Emniyetten Sur için 6 talep

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun izni olmadan bazı çalışmaların yapıldığının anlaşılması üzerine iddiaya göre, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü, kurulun 145'inci toplantısında Sur'a ilişkin 6 talepte bulundu.

Aylardır molozlar kaçak taşınıyor

Önce yapılan daha sonra tartışılan talepler içerisinde günlerdir yıkılan yapıların molozlarının taşınmasına ilişkin "Moloz ve temizlik" talebi toplantının ilk tartışma maddeleri arasında yer alıyor. Molozların taşınmasıyla ilgili Koruma Kurulu'ndan izin alınması ve aralarında arkeologların, avukatların bulunduğu bir heyet gözetiminde molozların taşınması gerekirken, hiçbir izin alınmadan ve heyet hazır bulunmadan aylardır molozlar taşınıyor.

Duvarlar da izinsiz dikildi

Aynı şekilde ilçenin giriş çıkışlarına beton blokların dikilmesi bitmek üzereyken bu duvarların yapımına ilişkin izinler de günler sonra tartışmaya açıldı. Emniyet Müdürü'nün 6 talebinin olduğu 20 maddenin tartışılacağı toplantı 3 gün sürecek. Önceki gün başlayan toplantıda Diyarbakır Emniyet Müdürü ve Vali Yardımcısı da hazır bulunuyor.

Tartışılan talepler

İl Emniyet Müdürü'nün talepleri arasında yer alan "Surdaki açıklıkların kapatılması" ve "Güvenlik duvarı ve tedbirleri" henüz kabul edilmemiş ve tartışılmaya açılırken, şu an Sur'un tüm açıklıkları çelik bariyerler ve blok beton duvarlarla kapatılmış durumda. Talepler arasında yer alan "Mobese kurulum talebi", "Geçici güvenlik birimi yapım talebi" ve "Geçici güvenlik kule yapım talebi" de diğer tartışılacak olan maddeler.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT