1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Önce sorun çözülür, sonra silah bırakılır
Önce sorun çözülür, sonra silah bırakılır

Önce sorun çözülür, sonra silah bırakılır

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP heyeti ile hükümetin yaptığı ortak açıklamaya ilişkin “Tüm dünyada bu tür sorunlar için şöyle bir çözüm gelişiyor. Önce çözüm, daha sonra silah bırakılıyor” dedi.

A+A-
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti ile hükümetin yaptığı ortak açıklamaya ilişkin Azadiya Welat gazetesindeki yazısında değerlendirmelerde bulundu.
 
Bayık, çözümün silah bırakmadan önce gelmesi gerektiğini söyledi.
“Bu ortak açıklama ile bir Kürt sorunu geniş çerçevede gündeme oturdu. Bir kez daha görüldü ki, Türkiye'deki siyasi ve toplumsal gündemin ana maddesi, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüdür.
“Açıklanan ortak belge ve 10 madde, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununum çözümünün başlangıcıdır.
 
“Bu belge şu anlama geliyor. Geçen kasım ayında Abdullah Öcalan tarafından devlete ve bize sunduğu demokratik çözüm taslağının legalleşmesidir. Bu belgeden bir söz ya da bir maddenin çıkartılması, ya da birbirinden ayrılması olmaz. Belge tek parçadır.
“Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'ye karşı silahlı mücadelenin bırakılması konuları birbirinden ayrı değerlendirilemez. Tüm dünyada bu tür sorunlar için şöyle bir çözüm gelişiyor. Önce çözüm, daha sonra silah bırakılıyor.
“Bu aşamaya gelmeden önce ateşkesin ve eylemsizliğin oluşturulması gerekiyor. Zaten belgede de bu gösteriliyor. Bugüne kadar biz adım attık, fakat hükümet sorumluluklarını yerine getirmedi.
 
“Önder Apo şimdi de tarihi bir adım atıyor. Eğer AKP, 2013 yılı gibi yaklaşırsa ve atılan adımları cevapsız bırakırsa, büyük bir yanlışlık yapmış olacaktır. Silahların bıraktırılması beyanına karşılık AKP'nin adım atması gerekir.”
 
Kaynak: İMC TV

HABERE YORUM KAT