1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ON-KO kuruluşunu ilan etti
ON-KO kuruluşunu ilan etti

ON-KO kuruluşunu ilan etti

Onurlu Gayrimenkul İşletme ve Kalkınma Kooperatifi (ON-KO) gerçekleştirdiği ilk genel kurul ile Türkiye’de kuruluşunu ilan etti. Diyarbakır’da da temsilcilik açan ON-KO yedi koldan sıkı bir çalışma içerisine girecek.

A+A-

14 Ağustos 2015’te kurulan Onurlu Gayrimenkul İşletme ve Kalkınma Kooperatifi (ON-KO) gerçekleştirdiği ilk genel kurulda Başkanlığa Bilge Şahna getirildi.


Kısa sürede örgütlenerek yurt dışında 2 noktada Türkiye’de 33 ilde temsilcilik açarak, güç oluşturabilmek için bir araya gelerek ve bu gücü de bir merkezde toplayıp güçlü bir sermayeyi kalıcı bir yapı içerisinde oluşturmanın yollarının arandığı dernekte bu çalışma, Diyarbakır, Adana, Antalya, Bolu, Kırşehir, Kocaeli, Konya olmak üzere yedi koldan sıkı bir çalışma içerisinde yapıldı.


Başkanlığına Bilge Şahna’nın getirildiği Onurlu Gayrimenkul İşletme ve Kalkınma Kooperatifi’nde (ON-KO) yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

 

Nizam Korhan, Erdem Demirci, Serdar Koşar, Özgür İbrahim Özçınar, Yücel Kayalıoğlu, Kuruluş Akmil
Türkiye’nin farklı illerinden katılımın yoğun olduğu genel kurulda konuşan Başkan Bilge Şahna, dernek olarak Türkiye’ye çıkarsız olarak hizmet etmek için çabaladıklarını belirterek, “Onurlu Gayrimenkul İşletme ve Kalkınma Kooperatifi’mizin kısaca adı ON-KO’dur.

 

Değişen dünya düzeninde küresel ekonomik düzenin yeniden şekillendiği coğrafyamızda güçlü olan kuruluşlara nedenli ihtiyacımız olduğunu daha iyi anlıyoruz. Anladık ki, Yerli üretimin, yerli sermaye ile güçlenmesi ülke ekonomisinde fevkalade önem kazandırmaktadır. Türkiye’de bu anlamda, son yıllarda yapılan sanayi kalkınması ülkemizin dış dünyada ne denli önemli bir noktada olduğunu bize göstermektedir. Öyle ki, İstanbul’da inşaatı devam eden dünyanın 3. Büyük hava limanı bugün bir çok Avrupa ülkesini şimdiden endişelendirmektedir.

 

Askeri alanda yapılan diğer gelişmeler ayrıca bunun diğer göstergeleridir. Giyeceğinden içeceğine kadar yerli sermayenin ne denli önemli olduğunu bizler artık çok iyi biliyoruz. İşte bu noktadaki amaçtan yola çıkarak, gücü oluşturabilmek için bir araya gelmenin, bunu tek merkezde toplayıp güçlü bir sermayeyi kalıcı bir yapı içerisinde oluşturmanın yollarını aradık. Bu çalışmayı, Adana, Antalya, Bolu, Diyarbakır, Kırşehir, Kocaeli, Konya olmak üzere yedi koldan geceli gündüzlü disiplinli sıkı bir çalışma içerisinde yaptık” dedi.


Kooperatifin kuruluşunda kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür ettiğini de belirten Başkan Şahna, “Kanunlarda güçlendirilmiş yapısı, işleyişi ve profesyonel bir çalışma alanına sahip yepyeni bir yapıyı bizlere aralayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün 07.05.2013 tarihinde verdiği izinle gayrimenkul sektöründe alternatif yatırım imkanları sağlayan ve küçük sermayelerin büyük projelere dönüşebileceği yeni bir tür olan “Gayrimenkul İşletme Kooperatifi” kuruluşunu sağladığı getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapabileceğini ve usdesindeki gayrimenkulleri işleterek kazanç elde edebileceğini, bu doğrultuda arsa, arazi, bina vb. gayrimenkulleri edinerek bunları değerlendirebilen bir kooperatif türü olabildiğini yerinde bu işin müdavimleri olan değerli kurum yetkililerinin kendilerinden öğrendik.

 

Bize gösterdikleri ışıkla biz bu süreci hiç zorlanmadan atlattık. Ana sözleşmemizin oluşumunda tüm hukuki aşamalarda yanımızda olan Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün çok değerli yetkililerin yeniden teşekkür etmek istiyorum” dedi.


Son olarak, ON-KO’nun üretime yönelik kalkınma proje hamleleriyle Türkiye’den adından çok söz ettireceğini de sözlerine ekleyen Başkan Şahna, “Yine kendi bünyesinde kalkınma kooperatifçiliği türünü de barındıran ON-KO’muz üretime yönelik kalkınma projeleri hamleleriyle önümüzdeki dönemlerde Türkiye adına çok söz ettirecektir.

 

Kuruluşunu 14 Ağustos 2015’te tamamlayan ON-KO’da böyle ortaklarımız tek başına sermaye niteliği taşımayan küçük birikimleri Gayrimenkul İşletme ve Kalkınma Kooperatifi çatısı altında bir araya gelerek büyük yatırımları hayata geçirebileceklerdir.

 

Yurtdışında iki noktada, ülke sınırlarında 33 ilde teşkilatlanmamızı tamamlayana başta mali şubemiz, AR-GE şubemiz, teşkilat şubemiz, sosyal şubemiz olmak üzere Yönetim kurulu ve yüksek istişare kurulu, denetim kurulu gibi üst kurulların oluşumunu tamamlamış bulunmaktayız.

 

Hedeflerimiz içerisinde başta yerli sermaye ve yerli üretimle Türkiye’de ve dünyada ON-KO’muzu söz sahibi yapmak, güçlü bir yapı oluşturarak ülke istihdamına katkı sağlamak yegane hedeflerimiz arasındadır” dedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler