1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. On Gözlü Krizi Hala devam Ediyor.!
On Gözlü Krizi Hala devam Ediyor.!

On Gözlü Krizi Hala devam Ediyor.!

Diyarbakır'ın adına türküler yakılan tarihi On Gözlü Köprü'nün restorasyona alınması nedeniyle trafiğe kapatılınca yol krizi baş gösterdi.

A+A-

Geliş ve gidişlerdeki yoğunluk sınır kapılarındaki bayramlaşma günlerini hatırlatırken, köyden şehre gelen vatandaşlar araçlarından inip köprüyü yürüyerek geçiyor. Vatandaşlar kendi araçlarını bırakarak minibüsle yola devam etmek zorunda kalıyor. Mehmet Aram adlı vatandaş özel aracıyla köyüne gitmek istediğini ancak köprünün onarımda olması nedeniyle yolunu uzatıp ya da aracını bırakıp minibüsle gitmek zorunda olduğunu söyledi. Servet Tekin adlı vatandaş ise çocuğunu hastaneye götüreceğini ama aracını bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Tuğla fabrikalarına nakliye işleri yapan Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Hüsnü Bilen, belediye ve valiliğe gidip sorun hakkında çözüm istediklerini ifade ederek, "Önemli olan ulaşımın sağlanmasıdır. Bizler tuğla fabrikalarına hammade ve tuğla taşımaktayız. Yolun kapanması nedeniyle Bismil yolu üzerinden gitmek zorunda kalıyoruz. Bu da kilometre olarak fazla oluyor. Sorunun çözülmesi için yetkililerin duyarlılığını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Diyarbakır'ın tarihiyle özdeşleşen tarihi On Gözlü Köprü, şimdi "yol kriziyle" gündeme geldi. Restorasyon çalışmaları nedeniyle köprünün ulaşıma kapatılması, güzergah üzerindeki yerleşim birimlerinde büyük sıkıntı yarattı. Vatandaşlar ortaya çıkan yol krizine tepki gösterirken, ulaşım için iki araç kullanmak zorunda kaldılar. Köprü sınır kapılarındaki bayramlaşma günlerini hatırlatıyor. Yoğurdunu şehire götürüyor, kimisi ise hastasını hastaneye... Köyden şehire gelen vatandaşlar köprünün bir ucundan araçlarından inerek köprüyü yürüyerek geçiyorlar. Diğer tarafta bekleyen araçlara binen vatandaşlar kendi araçlarını bırakarak minibüs ile yola devam etmek zorunda kalıyor.

 

İKİ ARAÇ KULLANILIYOR

Mehmet Aram, özel aracıyla köyüne gitmek istediğini, ancak köprünün onarımda olması nedeniyle yolunu uzatıp yada aracını bırakıp minibüsle gitmek zorunda olduğunu söyledi.  Servet Tekin ise, çocuğunu hastaneye götüreceğini ama aracını bıraktığını bu şekilde hastaneye gideceğini söyledi.

 

ÇÖZÜM İSTEDİLER!

Tuğla fabrikalarına nakliye işleri yapan Kamyoncular Kooperatif Başkanı Hüsnü Bilen, Belediye ve Valiliğe gidip sorun hakkında çözüm istediklerini ifade ederek, "Önemli olan ulaşımın sağlanmasıdır. Bizler tuğla fabrikalarına hammade ve tuğla taşımaktayız. Yolun kapanması nedeniyle Bismil yolu üzerinden gitmek zorunda kalıyoruz. Buda kilometre olarak fazla oluyor. Sorunun çözülmesi için yetkilelerin duyarlılığını bekliyoruz" dedi.