1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ömür boyu hapis AİHS'e aykırı
Ömür boyu hapis AİHS'e aykırı

Ömür boyu hapis AİHS'e aykırı

AHİM, Türkiye'nin, Abdullah Öcalan tutukluluk koşulları ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi içeren 3′üncü maddesiyle ilgili bazı noktaları ihlal ettiğine hükmetti. Mahkeme Türkiye'yi mahkeme masrafları ola

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM), Abdullah Öcalan'ın tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olması nedeniyle müvekkilliğini üstlenen Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının açtığı davalardan bazıları ile ilgili kararını verdi.

1999 yılından bu yana yasalara aykırı olarak özel hukuk ve izolasyona maruz bırakılan Öcalan'ın, 15 yıllık süreçte karşılaştığı hak ihlalleri avukatları tarafından iç hukuk yolları denenip sonuç alınamayınca AİHM'e taşınmıştı. Öcalan'ın tecrit, adil yargılanma hakkının ihlali, zehirlenme iddiası, iletişim kanallarının kapatılması gibi hak ihlalleri konusunda avukatları tarafından AİHM'e götürülen dosyalarından 4′üne ilişkin karar verdi.

'Cezaevleri, cehennem olmamalıdır'

Mahkemenin kararında İtalyan yazar Dante'nin 'Siz ki, buraya girenler, bütün umutlarınızı geride bıraktınız' sözlerine gönderme yapılarak, “Cezaevleri, cehennem olmamalıdır” vurgusunda bulunması dikkat çekti. AİHM, Öcalan'ın 2009 yılından önceki dönemdeki tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu sonucuna vardı. “Ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasıyla ilgili olarak ise şartlı salıverme olanağı tanınması gerektiğini belirten Mahkeme, mahkeme masrafları olarak Türkiye'yi 25 bin Euro ödenmekle cezalandırdı. Mahkeme, Abdullah Öcalan'ına dönük hak ihlallerine ilişkin yapılan tazminat taleplerine ise yanıt vermedi.

AİHM, cezaevi koşulları ve tutukluluk koşullarını düzenleyen “işkence yasağını” ile “Şartlı tahliye olasılığı olmaksızın ömür boyu hapis cezasını” içeren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AHİS) 3′üncü maddesi konusunda, ihlal olduğu hükmüne vardı. Verilen bu ihlal kararlarına rağmen AİHM, “Özel hayatın korunmasını” düzenleyen 8′inci madde ile “cezaların yasallığını” düzenleyen 7′inci madde konusunda bir ihlal olmadığını savundu.

AHİS'in “özgürlük ve güvenlik hakkı”nı düzenleyen 5′inci maddesi, “Adil yargılama hakkını” düzenleyen 6′ıncı maddesi, “Etkili başvuru hakkını” düzenleyen 13′üncü madde ve “Ayrımcılık yasağını” düzenleyen 14′üncü maddesi, uyarınca yapılan şikâyetler hakkında hüküm vermeye gerek olmadığına karar verdi.

Öte yandan, Danimarka'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AİHM'in Abdullah Öcalan'la ilgili kararı için 'uzmanların detaylı çalışması gerekir, ondan sonra konuşmak lazım' dedi.

HABERE YORUM KAT