1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Ölünecekse biz öleceğiz'
'Ölünecekse biz öleceğiz'

'Ölünecekse biz öleceğiz'

Demirtaş, "O halde siz ölümüne direniyorsanız biz de ölümüne direneceğiz. Ölünecekse biz öleceğiz, sizin kadar kararlıyız, sizin kadar ısrarcı olacağız" dedi.

A+A-

Ankara'da toplanan 2'nci Halkların Demokratik Kongresi'nde konuşma yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerinde ölümlerin olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını, açlık grevleri tümden bitene kadar Meclis'teki komisyon çalışmalarını askıya aldıklarını açıkladı.
 
KCK operasyonlarının başladığı 14 Nisan 2009'dan bu yana hükümetin güvenlik-tasfiye konseptiyle sonuç almaya çalıştığını öne süren Demirtaş, açlık grevleri ile bu duruma müdahale edildiğini ve hükümetin açlık grevlerini güvenlik konseptinin çökmesi olarak gördüğünü iddia etti.
 
ÖCALAN VE KCK OPERASYONLARI

 
Demirtaş, tutuklamaların ve Öcalan üzerindeki tecritin bunun bir parçası olduğunu savunarak; şöyle konuştu:

"Bu savaşta artık son ölen insanlar biz olmak istiyoruz. Bu nedenle müzakareler başlamadan, tecrit bitmeden, Kürtlerin ana sütü gibi helal olan ana dil hakkıyla ilgili gelişmeler yaşanmadan biz kararlıyız dediler."

Yüzlerce açlık grevi eylemcisinin yaşamını yitirme durumuyla karşı karşıya kaldığını ve kritik eşiğin aşıldığına dikkat çeken Demirtaş, cezaevinde tabut çıkmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
 
"BİR ÖLÜMÜN FATURASI AĞIR OLUR"
 
Demirtaş, açlık grevinin başladığı günden bu yana defalarca hükümetle görüşme yaptıklarını bildirirken, ölümleri durdurmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. Demirtaş, Açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin ölmesi halinde faturanın ağır olacağını öne sürdü. Demirtaş, şöyle konuştu: "Arkadaşlarımızın hayatı Başbakan'ın programına bağlı. Bilmem ne imzalanacakmışta Başbakan'ın gelmesi bekleniyor. İmza bekler de canlar bekler mi? Bu kadar kritik bir meselede nasıl bu kadar ciddiyetsiz davranılıyor?."
 
"ÖLÜMLERE SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ"
 

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Arkadaşlarımız içeride ölecekse, biz ölümlerine sayircikalmayacağız. Öncelikle onların sorumluluğunu devralıyoruz. Biri ölecekse biz öleceğiz, siz o yetkiyi, temsiliyeti bize verdiniz. Bizi seçerken bize verdiğiniz oylarla 'Direnin' dediniz. O halde siz ölümüne direniyorsanız biz de ölümüne direneceğiz. Bu yetkinin asıl sahipleri böyle direniyorsa, vekil olanlar ondan daha fazla direnmek zorundadır" diye kaydetti.
 
"KOMİSYONLARI ASKIYA ALDIK"
 
Demirtaş, Meclis'teki komisyon çalışmalarını askıya aldıklarını ifade ederek şunları söyledi; "Ölünecekse biz öleceğiz, sizin kadar kararlıyız, sizin kadar ısrarcı olacağız. 'Artık yeter' demezsek, bu kararlığımızı okumazlarsa ne savaşı ne ölümü durduramayız diye kaygılıyız. Bizler, bugünden itibaren parlementodaki komisyon çalışmalarını da askıyı alıyoruz.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu dahil olmak üzere açlık grevi tümden sonlanana kadar bütün komisyon çalışmalarını askıya alıyoruz. Sadece Genel Kurul çalışmalarını yürüteceğiz ve orada da bir gündemimiz olacak: açlık grevleri ve onun talepleri. Unutulmasın, bu açlık grevini başlatan AKP'dir, AKP'nin tavrıdır. Ama açlık grevini bitirecek olan halktır."