1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Ölümleri durdurun!’
‘Ölümleri durdurun!’

‘Ölümleri durdurun!’

Diyarbakır’da önceki gece, Huzurevleri Mahallesi Son Durak mevkiinde Rezan Kaya (20) ile aynı saatlerde Bağlar’da Ömer Koç (16) adlı çocuk katledildi.

A+A-

Diyarbakır’da önceki gece Huzurevleri Mahallesi Son Durak mevkiinde Rezan Kaya (20) ile aynı saatlerde Bağlar’da Ömer Koç (16) adlı çocuk katledildi.

Aynı saatlerde öldürülen Rezan ve Ömer dün düzenlenen törenle toprağa verildi. Görgü tanıkları her 2 kişinin de Ford Ranger marka araçtan açılan ateşle öldürüldüğünü öne sürerken, konu ile ilgili emniyetten herhangi bir açıklama yapılmadı. DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek ölümlerin bir an önce son bulmasını ve barış için mücadele edilmesini istedi.


Yaşanan çatışmalı süreçle birlikte bölgede kadın, çocuk, genç yaşlı her gün onlarca kişi katlediliyor. Diyarbakır'da dün gece sokak ortasında Ömer Koç (16) adlı çocuk ile Rezan Kaya (20) isimli genç katledildi. Rezan Kaya (20), Huzurevleri Mahallesi Son Durak mevkiinde, Ömer Koç (16) adlı çocuk da aynı saatlerde Bağlar’da katledildi. Dün akşam saat 20.00 sıralarında lastik yakıp düzenlenen protesto gösterisinde aralarında Kaya'nın da bulunduğu gruba polis müdahale etti.

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre, siyah renkli Ford Ranger araçlardan birinden açılan ateş sonucu Kaya sırtından girip göğsünden çıkan bir kurşunla yaşamını yitirdi. Öldürülen Kaya, ambulansın olay yerine gelmesine polislerce izin verilmediği öne sürülerek, vurulduktan yaklaşık 30 dakika sonra çevredekiler tarafından bir taksi ile hastaneye kaldırıldı. Özel bir hastaneye kaldırılan Kaya, vücuduna isabet eden kurşunun iç organlarını parçalaması üzerine kurtarılamayarak can verdi. 

Kaya’nın ailesine darp edildi

Kaya'nın yaşamını yitirdiğini ailesine arkadaşları haber verdi. Olayı öğrendikten sonra hastaneye giden ailesi ve yakınları, burada hastaneyi ablukaya alan polislerce darp edildi. Kaya'nın vurulduğu yerde, ne olay yeri inceleme ekipleri ne de savcılık tarafından herhangi bir inceleme yapılmadı. 

Aynı saatlerde Bağlar’da Ömer katledildi

Kaya'nın katledildiği aynı dakikalarda Bağlar'da da 16 yaşındaki Ömer Koç isimli genç, yine sokak ortasında katledildi. Ailesiyle birlikte 5 Nisan Mahallesi'ndeki evlerinde yemek yedikten sonra saat 19.30 sıralarında internet kafeye gideceğini söyleyerek evden çıkan Koç, evlerinden iki sokak ötede kurşunların hedefi oldu.

Sıkılan kurşun kalbine saplantı

Huzurevleri'nde katledilen Rezan Kaya gibi Silvan nüfusuna kayıtlı olan Ömer Koç da, yine görgü tanıklarının anlatımlarına göre, bu kez Beyaz renkli Ford Ranger marka araçta bulunan kişilerce sıkılan kurşunlardan biriyle katledildi. Sıkılan kurşunun kalbinin üstüne saplandığı belirtilen Koç, oracıkta yere yığıldı. Anlatımlara göre, Koç'un öldürülmesinden sonrası etrafa rastgele ateş açılmaya devam edildi. Bu yüzden uzun süre kimse Koç'un cenazesinin yanına yaklaşamadı. 

Ömer’in babasına da ateş açıldı

O esnada çocuklarının öldürüldüğünden habersiz evlerinde olan Koç ailesi, çocuklarının cebindeki telefondan kendilerine ulaşan bir kişinin çocuklarının vurulduğunu öğrendi.

Olayı haber alması üzerine hemen çocuğunun vurulduğu yere koştuğunu anlatan baba Mehmet İhsan Koç, aynı marka araçlarda bulunan kişilerce kendisiyle birlikte çevredekilerin de üzerine kurşunların sıkıldığını söyledi. Üzerine sıkılan kurşunlardan kendisini güçlükle kurtarabilen baba Koç, dakikalarca yerde kanlar içerisinde yatan çocuğuna ulaşamadığı için baygınlık geçirdi. Baba çevredekilerin müdahalesiyle kendine getirildi. Polislerin bölgeden ayrılması sonrası Koç'un cenazesinin başına ulaşabilen babası ve yurttaşlar, özel bir araçla Koç'un cenazesini Diyarbakır Gazi Yaşargil Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. 


Götürüldüğü özel hastaneden buraya getirilen Rezan Kaya'nın cenazesi ile birlikte Ömer Koç'un cenazesine otopsi yapıldı. Otopsi işlemlerinin ardından Koç ve Kaya'nın cenazeleri defnedilmek üzere Yenişehir Mezarlığı'na götürüldü.

Rezan ve Ömer toprağa verildi
 
Rezan ve Ömer’in cenazeleri dün kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Namazın ardından tabutları omuzlayan yüzlerce kişi sloganlar eşliğinde mezarlığa yürüdü. Gözyaşları ve ağıtlarla toprağa verilen Rezan ve Ömer’in aileleri fenalık geçirdi. Arkadaşlarının da katıldığı cenaze törenine HDP Diyarbakır Milletvekilleri İmam Taşçıer ile Nursel Aydoğan, Diyarbakır Bükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşan DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek ölümlerin bir an önce son bulmasını ve barış için mücadele edilmesini istedi. Tören yapılan konuşmalar ve okunan duaların ardından son buldu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler