1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Ölüme karşı yaşatmaya ant içmişiz’
‘Ölüme karşı yaşatmaya ant içmişiz’

‘Ölüme karşı yaşatmaya ant içmişiz’

“Sağlıkçılardan savaşa karşı barış beyannamesi”ni okuyan SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Selma Atabey, yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunma ve barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevleri olduğunu belirterek, “Toplumsal b

A+A-

DTK sağlık Meclisi bileşenleri, DİSK, TTB, SES ve Tabip Odası, “Sağlıkçılar barış istiyor” şiarıyla Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya geldikten sonra barış nöbetini tutmak üzere Lice, Silvan ve Varto’ya gitti.  

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sağlık çalışanı Eyüp Ergen’in katledilmesi ve sağlık çalışanlara yönelik uygulamaların protesto edildiği açıklamaya, DTK Sağlık Meclisi bileşenleri, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Beyazıt İlhan, SES Genel Eşbaşkanı Gönül Erden, Tabip Odası ve SES Diyarbakır Şubesi yöneticilerinin yanı sıra birçok sağlık çalışanı katıldı.

“Sağlıkçılardan savaşa karşı barış beyannamesi” için imza toplanan açıklamada, “Savaş öldürür biz yaşatacağız” başlıklı el bildirileri dağıtıldı. “Sağlıklı olma hali özgür olma halidir” ve “Savaşa karşı barışı ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” pankartları taşıyan sağlık emekçileri sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attı.


‘Sağlıkçılardan Savaşa Karşı Barış Beyannamesi’


Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Cengiz Günay, başlatılan savaş ile birlikte çocukların katledildiğini, kadın gerillaların öldürülüp teşhir edildiğini ve sağlık çalışanlarının görevini yapamaz hale getirildiğini belirterek, yürütülmek istenen savaşa karşı duracaklarını ve savaşa karşı barışı haykıracaklarını kaydetti. Ardından sağlık emekçilerin ortak hazırladığı “Sağlıkçılardan Savaşa karşı barış beyannamesi”ni okuyan SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Selma Atabey, “Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunma ve barış iklimine sahip çıkma birincil görevimizdir. Sağlık ortamında şiddeti yok etmeye çabalarken, ülkemizin bir savaş ve şiddet sarmalına girmesine seyirci kalmayacağız. Toplumsal barışı ince seçim hesaplarına, saray entrikalarına alet etmeye kalkışanlara karşı barış talebinde ısrarcı olacağız” dedi.


‘İmha ve inkara karşı Kürt halkı olarak tarafız’


Yaşatmaya ant içmiş sağlık çalışanları olarak savaşa karşı barış ve demokrasiden yana taraf olduklarını vurgulayan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da, şunları kaydetti: “Bu ülkenin güzelliklerine şoven ve savaş açmış politikalarına karşı halklar olarak tarafız. Bizler bu toprakta imha ve inkar politikalarına karşı özgürlük mücadelesi veren Kürt halkı olarak tarafız. Bizler kadınlar, gençler bütün işçi sınıfı olarak tarafız. Atılan her kurşun her bomba insanlıktan bir şeyler götürdüğü için savaşa karşı barıştan yanayız diyoruz.”


‘Bu savaşın halklar nezdinde bir anlamı yoktur’


Savaşın anlamının net olduğunu, savaşın ölüm, insanların yaralanma, insanlarda derin yaralar açma durumu olduğunu ifade eden Türk Tabipler Birliği Başkanı Bayazit İlhan, “İnsanlığımız gereği savaştan ölüme karşıyız. Savaş durumunda sağlık çalışanlarımız tehdit ediliyor, öldürülüyor. Sağlık çalışanları kendi görevlerini yerine getiremez duruma gelmiş. Bir yarbay savaşa isyan ediyorsa, bir asker babası ‘Diyeceğim çok şey var ama beyler kızmazsın diye bir şey demiyorum’ diyorsa, bu sürdürülen savaşın halklar nezdinde bir anlamı yoktur” diye konuştu.


‘Sağlık çalışanları olarak barışın yanında yer aldık’


SES Genel Eşbaşkanı Gönül Erden, ülkenin savaş ve katliamla karşı karşıya olduğunu ve yürütülmek istenen savaşa karşı durduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Sağlık çalışanları olarak barışın tarafında yer aldık. Kobanê’de halkların yanında yer alarak üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirdik. Yürütülmek istenen savaşa karşı da mücadele edeceğiz. Halkımızın sağlık hakkına ulaşması için yapılması gereken her şeyi yapacağız” diye belirtti.  Yapılan açıklamanın ardından sağlık çalışanları, Diyarbakır’ın Silvan ilçesine hareket etti. Bölgede sağlıkçılara yönelik saldırı ve yaşanan olayları yerinde tespit etmek amacıyla incelemelerde bulunacak sağlık çalışanları Silvan, Lice ve Varto devlet hastanelerinde barış nöbetleri tutacak.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler