1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ölüm yolu Çeşme durağı
Ölüm yolu Çeşme durağı

Ölüm yolu Çeşme durağı

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesi gaziler semtinde bulunan ve vatandaşların 'ölüm yolu' diye tabir ettiği Çeşme Durağı, sık sık trafik kazalarının yaşandığı bir nokta.

A+A-
Aynı zamanda Pazar yeri olarak da kullanılan ve her gün binlerce vatandaşın alışveriş yaptığı, öğrencilerin geçtiği çeşme durağında yaşanan trafik, tamamen keşmekeşe dönmüş durumda.
 
KORKU YOLU OLDU
 
BÖLGEDEN HABER'e konuşan vatandaşlar ve esnaflar, 'gaziler çeşme durağında sefer yapan dolmuşlar, otobüsler, ticari taksiler, Ana yoldan binlerce aracın geçtiği güzergah, Aynı zamanda pazar yeri olarak da kullanılmaktadır.Ana cadde üzerinde daha önce var olan ve araçların hızlarını azaltmak zorunda bırakan tümsek maalesef kaldırıldı.
 
Öğrencilerin geçtiği güzergah, yaşlılar ve engellilerin yanı sıra, tüm vatandaşların korkuyla geçtiği bu yolda, ortalama 10'dan fazla kaza oluyor ve haliyle ölümler de yaşanıyor.
Işık yok, trafik ışıkları yok ve yağmur yağınca altyapı yetersizliği nedeniyle rögarler ve ızgaralar tıkanıyor.
 
Araçlar 100 kilometre hızla gidiyor, böyle olunca da duraklarda bekleyen yolcular ve insanların yerdeki pis suları sıçrıyor. Yolun iki yönlü olduğunu düşününce, sıkıntı haliyle katlanıyor'.
 
BELEDİYE YETKİLİLERİNE DEFALARCA BİLGİ VERİLDİ
 
BÖLGEDEN HABER gazetesi genel yayın yönetmeni Yılmaz Acu'ya sıkıntılarını dile getiren vatandaşlar ve esnaflar şunları söylediler:
 
ÜST GEÇİT YAPILMASI LAZIM
 
'Bu durum vatandaşların yanı sıra, esnaflarımızı da olumsuz etkiliyor.Defalarca kez belediyeye başvurduk, bilgi verdik. Kimse bana mısın demedi.
 
Artık bıktık, usandık çok zor durumdayız, trafik kazaları had safhada. Bu nasıl bir anlayıştır anlam veremiyoruz, ya üst geçit yapsınlar, ya da tümsek yapsınlar, hiç olmazsa gelen araçlar hızı kesmek zorunda kalır. Böylelikle kazalar asgariye indirilmiş olur. İnsan hayatı bu kadar mı ucuz, derdimizi kime ileteceğiz, şaşırdık kaldık doğrusu. Yıllardır trafik kazaları yaşanıyor, maalesef kimsenin umurunda değil, pes diyoruz. Her gün muhtelif okullara mensup binlerce öğrencimiz bu güzergâhı kullanıyor, üst geçit olmadığı için sık sık kazalarla karşı karşıya kalıyorlar'.
 
ESNAFLAR DA DERT KÜPÜ
 
Öte yandan görüşlerini Açıklayan esnaflar da, sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler üretilmesi gerektiğini kaydettiler.
 
Ankara, İstanbul, İzmir gibi metropol kentleri de gördüklerini ve hayran kaldıklarını belirten esnaflar, şu görüşleri dile getirdiler:
 
'Yetkililer gidip, Ankara, İstanbul gibi kentleri görsünler, hizmet nasıl yapılırmış öğrensinler. Ufacık bir çukur veya başka bir sıkıntı olsa, Anında müdahale ediyorlar. Bizim burada ise onlarca insan sakat kalıyor, ölümle sonuçlanan kazalar yaşanıyor, nerde bu memleketin sahipleri, neden sahip çıkmıyorlar, el insaf. Pazar kurulduğu zaman salavat getiriyoruz, bir kaza olmasın diye.
 
Ancak seçimlerden seçimlere gelip vatandaşları kandıran seçim bittikten sonra da kayıplara karışıp ve 'insanların canı cehenneme' diyenlere sesleniyoruz. Allah; bunların hesabı sizlerden soracak.
 
Biraz zahmet etsinler, gayret göstersinler. Düşünün, karşıdan karşıya yaşlılar ve engelli vatandaşlar geçemiyor. Bırakın onları, sağlam insanlar bile geçemiyor ne bir tümsek var, ne de trafik lambaları var. Almış başını gidiyor. Artık biraz da halkı düşünün yeter yahu. Çift yönlü ve oldukça yoğun trafik yaşanan buraya lütfen yetkililer müdahale etsinler.
İnsan hayatı sizler için hiç mi önem taşımıyor?'
 

HABERE YORUM KAT