1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ölüm ve kaçış
Ölüm ve kaçış

Ölüm ve kaçış

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinin Kaynartepe mahallesinde ve bu mahallenin çevresindeki 2 caddede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

A+A-

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinden sonra Bağlar ilçesinin bazı mahalle ve caddelerinde de dün sabaha karşı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Büyük çatışmaların yaşandığı Bağlar’ın Kaynartepe mahallesi ve çevresinde göstericiler araçları yakıp, yollara barikat kurdu, mahalle içlerine de hendekler kazdı.

 

Güvenlik güçleri ile PKK’nIn şehirlerdeki silahlı gücü Yekitiyen Parastina Sivili (Sivil Savunma Güçleri - YPS) elemanları arasında uzun süren çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 1’i polis, toplam 5 kişi yaşamını yitirdi, en az 1’i çocuk, 10’u güvenlik görevlisi en az 14 kişi de yaralandı. Yasağın ilan edilmesiyle birlikte insanlar panik halinde mahallelerden kaçmaya başladı. Kadınlar, çocuklar, bavullarıyla Bağlar’dan kaçmanın yolunu aradı. Bağlar’ın birçok yeri yakılmış araba mezarlığına döndü.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 106 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı giderek gevşetilirken, dün aniden merkez Bağlar ilçesinde yaşanan çatışmalar, yeni bir sokağa çıkma yasağı getirdi. Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde, Kaynartepe mahallesi ve çevresindeki yollar ile sokaklarda YPS güçleri ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalar üzerine Bağlar Kaymakamlığı ani bir kararla ilçenin Kaynartepe mahallesinin tamamında, sabaha karşı saat 03:00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kaymakamlığın ilgili açıklamasında şöyle denildi:

“İlçemiz Kaynartepe Mahallesinde BTÖ mensuplarınca çukurlar kazılacağı, barikatlar kurulacağı sokaklara patlayıcı yerleştirileceği, PKK'lılar tarafından başta okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize yönelik saldırı, yol kesme eylemlerinin yapılacağı, patlayıcı madde kullanılacağı, bu şekilde vatandaşlarımızın yaşam ve seyahat güvenliğinin engelleneceği yönünde çeşitli güvenlik birimlerince tarafımıza ciddi istihbari bilgiler ulaştırılmıştır. Tüm bu tehlike ve olumsuzlukların giderilmesi, halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik birimlerimizce gerçekleştirilecek faaliyet esnasında halkın can güvenliğinin sağlanması ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması amacıyla;  Bağlar İlçesi Kaynartepe mahallesinin tamamında 15 Mart 2016 Salı günü 03.00 ‘den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir. Sokağa çıkma yasağının bitim süresi ayrıca duyurulacaktır” denildi.

Ancak kaymakamlık, ikinci bir emirle dün sabah saatlerinde yasağın kapsamının genişletildiğini duyurdu. Bağlar Kaymakamlığı Nükhet Çoşkun Caddesi ile Gürsel Caddesi’nin Cemiloğlu caddesi ile Bağlar Dörtyol mevkii arasındaki kısmı yasaklayan bu ikinci açıklamasında ise şöyle dedi:

“İlçemiz Kaynartepe Mahallesinde BTÖ mensuplarınca çukurlar kazılacağı, barikatlar kurulacağı sokaklara patlayıcı yerleştirileceği, PKK tarafından başta okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize yönelik saldırı, yol kesme eylemlerinin yapılacağı, patlayıcı madde kullanılacağı, bu şekilde vatandaşlarımızın yaşam ve seyahat güvenliğinin engelleneceği yönünde çeşitli güvenlik birimlerince tarafımıza ciddi istihbari bilgiler ulaştırılmıştır. Tüm bu tehlike ve olumsuzlukların giderilmesi, halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik birimlerimizce gerçekleştirilecek faaliyet esnasında halkın can güvenliğinin sağlanması ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması amacıyla; Gürsel Caddesinin Cemiloğlu Caddesinden Bağlar dört yola kadar olan kısım ve Nükhet Coşkun Caddesinin tamamında 15 Mart 2016 Salı günü 09.00‘den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir. Sokağa çıkma yasağının bitim süresi ayrıca duyurulacaktır”

Polis araçlarından anonslar

Mahallenin tüm giriş ve çıkışlarında zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri zırhlı araçlardan sık sık anons yaparak mahallede sokağa çıkma yasağı uygulandığını bildirdi.

Gece boyu çatışmalar

Yasak ilan edilen Kaynartepe mahallesi ile Koşuyolu caddesi ile Bağlar Dörtyol mevkii gece boyunca şiddetli çatışmalara sahne oldu. Buralardan sık sık patlama ve silah sesleri duyuldu. Gece boyunca sürekli ambulans ve itfaiye ekiplerinin hareketliliği yaşanırken, birçok yerde araçlar ateşe verilerek, yollar kapatıldı. Mahallede gece saat 02.30'dan itibaren elektriklerin de kesildiği belirtildi.

Gündüz de çatışmalar sürdü

Sabah saatlerinde de devam eden çatışmalarda Nükhet Coşkun Caddesi’nde devriye görevi yürüten zırhlı polis ara sokaktan roketatarlı saldırı yapılarak, uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Araç isabet alıp yandı. Aynı cadde üzerinde polise iki kez daha roketatarlı saldırı girişiminde bulundu. Ancak roket mermileri zırhlı araçları es geçerek bir markete isabet etti. Markette yangın çıktı. Yangına ilk müdahaleyi çalışanlar ve vatandaşlar yaptı. Bir süre sonra olay yerine itfaiye ekipleri sevk edilirken, çatışma nedeniyle yangına müdahale edilemedi.

Araba mezarlığı

Çatışmaların ve yakılan araçların dramatik tablosu ise sabahın ilk ışıkları ile daha net bir şekilde görüldü. Bağlar’ın birçok yerinde yanmış arabalar, test döndürülmüş yola devrilmiş taksiler görüldü. Araçlar birer enkaz halinde caddelerde beklerken, ilçeden izlenen çarpıcı bir savaş manzarası sergiledi. Yanmış onlarca aracı ilçenin birçok yerinde görmek mümkündü.

Asker yine şehirde

Çatışmalar ve yasakla birlikte polislere takviye olarak yine askeri personelin Bağlar’da göreve çağrıldıkları görüldü. Özel Harekatçılar ile uzman askerler sokak başlarında silahları ile sokağa doğru nişan alırken görüldü. Güvenlik güçleri zaman zaman kendilerini görüntüleyen basın mensuplarına engel de oldu.

Helikopterler ve İHA’lar

Kaynartepe’deki operasyon ile birlikte ilçe semaları da hareketlendi. Gece boyunca ilçe üzerinde gece görüş sistemlerinin donatılmış olduğu helikopterler ve insansız hava araçları, izleme ve gözetleme faaliyeti için aralıksız uçtu. Kaynartepe’ye çıkan bütün cadde ve sokakların önlerinde zırhlı polis araçları ise askeri araçların konuşlandığı gözlendi. Bazı yerlere polis barikatlarının da konulduğu görüldü.

Büyük panik ve göç

Yasak ve çatışmalar Kaynartepe’deki yurttaşların yaşamını da olumsuz etkiledi. Daha önce Sur’da, Cizre, İdil, Nusaybin ve Şırnak’ta görmeye alışık olduğumuz tablo Kaynartepe’de de sergilendi. İnsanların panik halinde yasak olan bölgeden çıkmaya çalıştıkları görüldü. Ellerindeki bavulları sürükleyerek kaçmaya çalışan insanların görüntüleri, dramatik bir tablo ortaya çıkardı. Sokak başlarını tutan polis, şüpheli gördüğü şahısları kimlik ve GBT kontrolünden de geçirdi.

Çatışmalar can da aldı

Kaynartepe’de gece boyunca süren çatışmalarda kan da aktı. Derlenen bilgiye göre çatışmalarda aralarında polis memuru Ebubekir Durmuş’un da olduğu toplam 5 kişi yaşamını yitirdi. Yaralı polis memuru çatışmaların başladığı ilk saatlerde vurulduğu, Diyarbakır Asker Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındığı ancak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

Annesiyle birlikte aracında vuruldu

Yaşamını yitirenlerden birinin Hüseyin Hüseyinoğlu adındaki 22 yaşındaki bir şahıs olduğu bildirildi. Hüseyinoğlu’nun annesi ile birlikte gece Bağlar Dörtyol Mevkii’nde aracıyla hareket halinde olduğu sırada, kimin tarafından atıldığı belirlenemeyen silahla sırtından vurulduğu ve aracının içinden alınıp, ağır yaralı olarak Diyarbakır Selahattin Eyyübi Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi. Hüseyinoğlu’nun daha sonra Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı ancak tüm çabalara karşın kurtarılamadığı belirtildi. Hüseyinoğlu’nun cenazesi dün Hazro ilçesine bağlı Kürtçe adı Laser’in olan Güzelbaşı köyünde toprağa verildi.

Diyarbakır Bağlar'da yaşanan polis saldırısı sırasında yaşamını yitirenlerin sayısı 4'e yükseldi. 3 kişinin kimliği tespit edilerek cenazeleri alınırken, dün akşam yaşamını yitiren yurttaşın kimliği öğrenilemedi.

Yaşamını yitiren diğer 2 kişinin ise Özgür Çelenk (18) ve Eyüp Çelik (24) isimli şahıslar olduğu bildirildi.. Aileleri tarafına teşhis edilen Çelenk Bağlar'ın Şıkefta Mahallesi'nde, bir kızı olan ve eşi hamile olan Çelik ise Yeniköy Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak. Önceki akşam yaşamını yitiren diğer şahsın kimliği henüz tespit edilemedi.

1 çocuk 10’u güvenlik görevlisi toplam 14 kişi yaralandı

Öte yandan güvenlik güçleri ile YPS’liler arasında çıkan çatışmalarda açılan ateş sonucu 231. Sokak'ta bulunan bir çocuğun da sırtından vurulduğu, yaralanan çocuk, çevredeki yurttaşlar tarafından hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Mahallenin başka sokaklarında da 3 kişi daha yaralandı. Yaralılar yurttaşlar tarafından hastaneye kaldırıldı. Sultan Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından durumu ağır olan 2 yaralı başka bir hastaneye sevk edildi. Çatışmalarda roket isabet eden zırhlı bir araç içindeki 3 polis memuru ile 7 güvenlik görevlisi daha yaralandı. Yaralı güvenlik görevlileri tedavi için Asker Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yollar trafiğe kapatıldı

Yasak nedeniyle kentin trafiği de olumsuz etkilendi. Diyarbakır'ın en önemli geçiş noktalarından Koşuyolu Caddesi de sokağa çıkma yasağı kapsamında olduğu için araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Merkez Bağlar ve Kayapınar ilçelerini Yenişehir ve Sur'a bağlayan en önemli güzergahlardan biri olan Koşuyolu Caddesi'nin Ofis Semti çıkışı olan Ofis Alt Geçidi de trafiğe kapanmasının ardından, Ofis-İstasyon ve Ofis- Seyrantepe güzergahlarında araç yoğunluğu oluştu.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler