27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,658
  %0.91
 • Dolar
  3,1071
  %0.67
 • Euro
  3,3928
  %0.75

Ölüm oruçları için Kürt Heyeti Bakan Ergin'le görüşecek

Ölüm oruçları için Kürt Heyeti Bakan Ergin'le görüşecek

07 Kasım 2012 Çarşamba 11:02

Kürt siyasi parti ve oluşumların temsilcilerinden oluşan bir heyetin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile "Ölüm Oruçları"na ilişkin görüşeceği öğrenildi.

Yarın (Perşembe günü)) saat 14.00'te gerçekleşmesi beklenen görüşmenin içeriğinin "Ölüm Oruçları"na ilişkin olduğu, hükümlü ve tutukluların talepleri, hükümetin tavrı ve "Ölüm Oruçları"nın sonlandırılması için yapılabilecekler hususunda istişarede bulunulacağı, Kürt heyetinin bazı önerilerde bulunacağı öğrenildi.

Kürt Heyetine yakın bazı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, "Ölüm Orucu"ndaki tutuklu ve hükümlülerin talepleri arasında yer alan anadilde savunma hususunda hükümetin çalışma yapma kararı aldığı, bu kararın biran evvel sonuçlandıırlması ve içeriğinin ileride sıkıntıya sebep olmaması için önerilerde bulunulacak.

Keza, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasının basit bir idari işlem ile gerçekleşebileceği ve sorun oluşturmayacağı inancının adalet bakanına iletileceği öğrenildi.

Anadilde eğitim işinin süreç işi olduğu, bu konuda hükümetin bir irade beyanında bulunmasının şimdilik kafi olacağı, "Ölüm Oruçları"nın bu çerçevede sonlandırılmasının mümkün olacağı fikri hakim.

Kürt heyetinin hükümlü ve tutukluları temsilen değil, milli ve insani sorumlulukları gereği adalet bakanıyla görüşeceği ve olumlu adımların atılması, "Ölüm Oruçalrı"nın daha fazla mağduriyete sebep olmadan sonlandırılması için çaba göstereceği gelen bilgiler arasında.

Heyetin önerilerine hükümetin ve PKK cenahının vereceği cevap merak konusu olurken, bunun için heyetin görüşme sonrası yapacağı açıklama önem arzediyor.

Heyetin Hak-Par, Kadep, ÖSP, DDKD, İnisiyatifa Azadi, Dicle Fırat Diyalog Grubu temsilcilerinden oluşacağı öğrenildi.

Ahmet Ronahi / Haber Diyarbakır

Okunma Sayısı : 6397
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com