1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. ‘Ölüm ablukası kaldırılsın’ yürüyüşüne çağrı
‘Ölüm ablukası kaldırılsın’ yürüyüşüne çağrı

‘Ölüm ablukası kaldırılsın’ yürüyüşüne çağrı

Şırnak Silopi'de katledilen üç Kürt kadın siyasetçi başta olmak üzere abluka nedeniyle toprağa verilemeyen cenazeler için KJA öncülüğünde 11 Ocak günü Siirt'ten Şırnak'a "Cenazelerimiz gömülmüyor, insanlık ölüyor, ölüm ablukası kaldırılsın" sloganıyla yür

A+A-

Kongreya Jinen Azad (KJA) öncülüğünde Şırnak Silopi'de katledilen üç Kürt kadın siyasetçi DBP PM üyesi Sêvê Demir, KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir'in cenazelerinin alınması için Şırnak'a yürüyüş gerçekleştirecek. DBP, DTK, HDP ve HDK'nin de destek vereceği yürüyüş 11 Ocak günü Siirt'ten Şırnak'a yapılacak. "Cenazelerimiz gömülmüyor, insanlık ölüyor, ölüm ablukası kaldırılsın" sloganıyla gerçekleştirilecek olan yürüyüş saat 11.00'de başlayacak. 

Bağrıyanık: Bizim cenazelerimiz ilçelerde çürümelerle yüz yüzedir

Hazırlıkları devam eden yürüyüşe dair KJA binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile KJA aktivisti ve İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Ceylan Bağrıyanık, sadece 3 kadın arkadaşlarının cenazesi için değil, ablukaların sürdüğü yerlerde katledilen sivillere ait cenazelerin tümünün sokaklarda, morglarda bekletildiğini ifade etti. Yaşanan sorunun sadece Kürtlerin sorunu olmadığını, tüm kadınların sorunu olduğunu vurgulayan Bağrıyanık, "Bizim cenazelerimiz ilçelerde çürümelerle yüz yüzedir. Bu ne insanlığa, ne dine sığan bir durumdur. Her zaman savaş ortamlarında bir savaş hukuku işlenmiştir. Halklar, kadınlar katledilmeye, bir soykırım uygulanmaya çalışılıyor. Biz bugüne kadar nasıl direndikse, bundan sonra da direnmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Irmak: Devlet için öldürmek serbest ve defnetmek yasak 

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ise konuşmasında bugüne kadar birçok kez yürüyüşler yaptıklarını ancak bu defa tüm insanlık için ayıp olan bir şey için yapacaklarını söyledi. Devletin 'öldürmek serbest ve defnetmek yasak' politikası yürüttüğünü dile getiren Irmak, bu duruma "Halkı katledip 'pkk'lı öldürüyoruz' diyorlar. Canlılardan defin hakkı sadece insana aittir. Siz öldürebilirsiniz, katledebilirsiniz, katliamda yapabilirsiniz, zaten insanlar buna alıştı, ama defnetmemizi engelleyemezsiniz" sözleriyle tepki gösterdi.

'Bugün olmayan insanlık ne zaman olacak?'

Irmak, Hükümetin 3 gün içerisinde aileleri ve belediye tarafından teslim alınmayan cenazelerin kimsesizler mezarlığına defnedilmesinin önünü açan yeni Adli Tıp Kurumu (ATK) düzenlemesine de tepki gösterdi. Irmak, "Yeni bir karar alınmış ve bu karar yerel temsilcilerine gönderilmiş. Bu karar insanlığın yüz karalığını ortaya koyuyor. Bu büyük bir düşmanlıktır. Soruyoruz, Pakize ve Fatma'nın aileleri nasıl gelip cenazeleri alacak. Kafalarını evden çıkardıkları sırada infaz edilecekler. Taybet Ana'nın cenazesi 7 gün boyunca evinin önünde bekletildi. Abluka kaldırılmayana kadar biz nasıl gidip cenazelerimizi alacağız. Cenazelerimizi almak için yürüyeceğiz ve bu ablukayı kırmalıyız. Bugünde yanımızda olmayanlar başka bir zaman yanımızda olmasınlar. Bugün olmayan insanlık ne zaman olacak?" diye sordu.

Ayna: Bazı şeyler sadece insan olmakla alakalıdır

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise sözlerine "Bazı şeyler vardır, ne hiyerarşi dinler ne başka bir şey. Sadece insan olmakla alakalıdır" diyerek başladı. ATK düzenlemesi ile cenazelerin ailelere karşı kullanılmak istendiğini söyleyen Ayna, belediyelerinin ailelerin onayı, katılımı olmadan bir cenazeyi defnetmeyeceklerini belirterek, "Sessiz sedasız, gidin defnedin diyorlar. Kim kabul eder bunu? Kim tören yapmadan, helallik almadan kabul eder bunu. Bu ne insanlığa, ne vicdana sığar" dedi. İnsanlığa çağrıda bulunduklarını söyleyen Ayna, sözlerinin devamında şunları ifade etti: "Bu yürüyüşle biz cenazelerimizi törenle son yolculuğuna uğurlayıp, ablukayı kıracağız. Burada insanlık adına çağrı yapıyoruz. Bugün bizim insanım diyenlerden beklentimiz, bu vicdansızlığa karşı durmaktır. "

Demirel: Orada insanlık ölüyor

Kürdistan kentlerinde devletin ablukaları ile uyguladığı vahşeti en üst seviyeye çıkardığını belirten HDP Milletvekili Çağlar Demirel, ablukaların başladığı günden bu yana ölümlerin ardı arkası kesilmediğine dikkat çekti. Öldürülenlerin cenazeler alınamazken, devletin dine ve insanlığa sığmayan genelgeler çıkararak, cenazeleri ailelerden kaçırmaya çalıştığını söyleyen Demirel, kendisine insanım diyen herkese "İnsanlık yerde kalmasın" diyerek düzenleyecekleri yürüyüşler davet etti.

HABERE YORUM KAT