1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Olimpiyatlara ilk iptal Diyarbakır'dan
Olimpiyatlara ilk iptal Diyarbakır'dan

Olimpiyatlara ilk iptal Diyarbakır'dan

Diyarbakır'da düzenlenecek Türkçe ve Matematik olimpiyatları için yapılan başvuru, Milli Eğitim Müdürü Hadi Ağırbaş'ın 'Vali adına' oluruyla izin verildi.

A+A-

Ancak olimpiyatlara 2 gün kala verilen izin, Diyarbakır Valiliği tarafından iptal edildi. İptal gerekçesi olarak, organizasyondan valiliğin haberdar olmaması gösterildi. 

Diyarbakır'da Gülen Cemaati'ne ait Özel Diclekent İlk ve Ortaokulu her yıl düzenledikleri Türkçe ve Matematik Olimpiyat Yarışması'nı bu sene 22 Mart 2014 tarihinde düzenlemek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurdu. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş'ın 24 Şubat 2014'de Vali adına onay verdi verdiği izin, bir yazıyla ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderildi. İlçe milli eğitim müdürlükleri de, okullara gönderdiği yazıda valilik oluruyla yapılacak yarışmanın şartnamesini gönderdi.

Yarışmayı düzenleyen özel okulun yöneticileri de yarışmaya 1 hafta kala yarışmaya katılacak başarılı öğrencilerin isimlerini ve formlarını almak için okullara gitti. Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde bazı okul yöneticileri, organizasyonun izinsiz olduğunu gerekçe göstererek yarışmaya katılacak öğrenci listesini vermeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine özel okul yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürü'nün Diyarbakır Valisi adına onayladığı izin belgesini gösterdi. Okul yöneticilerin belgenin ıslak imzalı olmadığını ve sahte olabileceğini belirtince aralarında tartışma çıktı. 

Konudan haberdar olan Diyarbakır Valiliği imza yönetmeliği yönergesi kapsamında Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş'ın verdiği izin belgesinin iptal etti. Yarışma izninin iptal edildiğine dair 20 Mart 2014 tarihli, Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Demir imzalı yazı Özel Nil İlk ve Ortaokulu'na bildirilmesi için Kayapınar Kaymakamlığı'na "İvedi" koduyla gönderildi. Kaymakamlık, Türkçe ve Matematik Olimpiyat Yarışması'nın iptalini okula tebliğ etti. Diclekentte Özel nil Kolejinde 22 Mart Cumartesi yapılacak Türkçe ve Matematik Olimpiyatları yapılmayacak.
 

HABERE YORUM KAT