1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Olgunlaşma Enstitüsünün resim sergisi açıldı
Olgunlaşma Enstitüsünün resim sergisi açıldı

Olgunlaşma Enstitüsünün resim sergisi açıldı

Her birisi el emeği göz nuru birbirinden güzel 80 parça yağlı boya resmin sergilendiği sergiye katılan davetliler, eserlere tam not verdi. Serginin 3 gün boyunca açık kalacağı öğrenilirken, Sürreya Özbek adlı kursiyerin yaptığı iki resim davetliler tarafı

A+A-

Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerlerinin hazırladığı el emeği göz nuru 80 parça yağlı boya resimlerin yer aldığı Resim Sergisi, Vali Mustafa Toprakın eşi Av. Selime Toprakın yanısıra kalabalık bir davetli kitlesinin katıldığı törenle açıldı.

Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü kursiyer öğrencilerinin hazırladığı Resim Sergisi, Diyarbakırspor'un kurucularından ve eski başkanlarından olan merhum H.Abdurrahman Özbek'in merkez Suriçi'nde bulunan Diyarbakır Evi'nde açıldı.

Açılışa İl Valisi Mustafa Toprak'ın eşi Av. Selime Toprak, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Şeyhmus Ayan, Metin Direk, Kızılay Diyarbakır Şubesi Başkanı Hikmet Hamzaoğulları, STK temsilcileri, davetliler ve kalabalık bir sanatsever grubu katıldı.

Her birisi el emeği göz nuru birbirinden güzel 80 parça yağlı boya resmin sergilendiği sergiye katılan davetliler, eserlere tam not verdi. Serginin 3 gün boyunca açık kalacağı öğrenilirken, Sürreya Özbek adlı kursiyerin yaptığı iki resim davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

Olgunlaşma Enstitüsü Resim Öğretmeni Berna Tilki, yaptığı konuşmada, 'Yetişkin kursiyerlerimizle birlikte Ekim ayından beri çalışıyoruz. Yıl içinde yaptığımız yağlı boya resimleri bir Diyarbekir Evi'nde sergilemeyi uygun bulduk. Toplam 25 kursiyerimizin yaptığı resimler büyük ilgi gördü. Sanatsever halkımıza ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum' dedi.

Daha sonra söz alan Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi ise sanatın yaşının olmadığını belirterek, 'Yetişkin kursiyerlerimizin yaptığı el emeği göz nuru ürünlere herkes hayran kaldı. Çoğu ev hanımı olan kursiyerlerimiz yaklaşık yedi aydan beri yaptıkları çalışmaları, açtığımız yıl sonu sergisinde değerlendirdiler. Bu bölümdeki öğrencilere çizim yaparken, el, kol ve omuz eklem hareketleri, izlerin takibi ve gözlemleme, eğimlerin ve açıların kontrolü, el ve göz alışkanlığı kazandırılıyor. Çizimde doğruluğun sağlanabilmesi için yöntemler, eğim kontrolü, silüet karşılatırması, oran haritasının yapılıp yapılmadığı, kadraj ve kadraj seçimi, resimdeki derinlik, üçüncü boyutun ifadesi, basit perspektif bilgileri, desen çalışmaları, çizgisel desenler, resimde kompozisyon çalışmaları, modelden kompozisyon çalışmaları, geometrik altyapı araştırmaları, canlı ve cansız varlıkların üç boyutlu, yani hacimsel olarak resmedilmesi gibi becerileri öğrencilerimize kazandırıyoruz. Bu vesileyle Diyarbekir Evi'ni bizlere sergi için tahsis eden Özbek Ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.

Sergide özellikle kursiyerlerden İlmen Yeşilbaş Çelik, Süreyya Özbek, Yüksel Selçuk, Veysiye İlen, Ayfer Ertem, Hülya Türker ve Fatma Gökçe'nin yaptığı birbirinden güzel yağlı boya tablolar büyük beğeni topladı. İki gün boyunca açık kalacak olan sergide Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Orhan Öztürk ve öğrencileri tarafından hazırlanan Eyvan Grubu'nun söylediği birbirinden güzel Diyarbekir türkileri de sergiye ayrı bir renk kattı.

HABERE YORUM KAT