1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öldürülenlerden biri IŞİD komutanı çıktı
Öldürülenlerden biri IŞİD komutanı çıktı

Öldürülenlerden biri IŞİD komutanı çıktı

Diyarbakır’da pazartesi günü IŞİD’e ait evlere baskın düzenleyen ve 7’si ölü 19 IŞİD mensubunu ele geçiren polis üç kişiyi daha yakaladı.

A+A-

 İkisi kadın üç şüpheli gözaltına alınırken öldürülenlerden birinin Suriye’de 'IŞİD Kadı'sı, bir diğerinin de komutan düzeyinde olduğu saptandı. Emniyet'e göre hedef seçim mitingleriydi.

Diyarbakır'da IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Operasyonda öldürülen 7 kişiden 5'nin kimliği belirlendi ve bu kişilerin Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Kendisini patlatan canlı bomba ile diğer kişinin ise kimlik belirleme çalışmaları devam ediyor. Gözaltına alınanların sayısı 15'e çıkarken, bu kişiler arasında IŞİD'in bölge emiri olduğu değerlendirilen N.T. de yer alıyor.
 
Kimlikleri tespit edilen teröristler arasında daha önce IŞİD'in canlı bombaları olarak aranan kişilerin bulunmadığı öğrenildi. Ancak, bombayı patlatarak 2 polisin şehit olmasına neden olan ölen 2 kişinin kimliklerini belirlenme çalışmaları sürerken, aranan kişiler listesinde olup olmadıkları henüz bilinmiyor. Saldırı hazırlığında oldukları belirlenen IŞİD'lilerin ne zaman ve nerede, kimlere yönelik bir saldırı yapacakları da araştırılıyor. Polisin, eylem hazırlığında olması nedeniyle IŞİD'lilere karşı operasyon düzenlediği öğrenildi. Öldürülen IŞİD'lilerin Suriye'deki IŞİD'lilerle irtibatlı oldukları belirlenirken, birinin Rakka'da bir süre kaldğı belirtildi. Gözaltına soruşturmaları süren 15 kişi arasında 3 kadın da bulunuyor.
 
EVE TUZAKLADIKLARI BOMBALARI DA PATLATMIŞLAR
 
Merkez Kayapınar İlçesi Huzurevler Mahallesi'ndeki hücre evine polisin düzenlendiği operasyonlar sırasında, teröristlerin evlerin duvarlarına da tuzakladıkları bombaları patlattıkları belirtildi. Evlerde yapılan aramalarda ağır silahların yanı sırada el bombaları, silahları gizlemek için içine özel bölmeler yapılan kitaplar, canlı bombalı eylemlerde kullanılmak üzere yelekler, kemer ve bomba yapılında kullanılan malzemeler de ele geçirildi.
 
Çatışmanın yaşandığı hücre evlerinde polisin yaptığı araştırma tamamlanırken, evlerin önünde polisin bekleyişi devam ediyor. İki katlı evlerin duvarlarında patlatılan bombalar ve mermi izleri sonrası harabeye dönerken, çökme tehlikesi olduğu gözlendi. Tamamen kullanılamaz hale gelen evde teröristlere ait eşyalar arasında bulunan kadın saç boyası kutusu da dikkat çekti. Sarı saç rengindeki kullanılmış boya kutusunun üzerindeki kadın fotoğrafını görmemek için beyaz bir bantla kapattıkları görüldü.
 
Huzurevleri 47'nci sokaktaki mahalle sakinleri hücre evinin önünden geçerken bazı pencerelere takılan siyah perdelerin dikkatlerin çaktığını dile getirdi. Hücre evinin hemen yanındaki bahçeli evde oturan Özen ailesi çatışma gecesi yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Komşularından şüphelenmediğini belirten 7 çocuk babası Mehmet Özen, evde 4 kişinin bulunduğunu bunların arasında küçük yaşta bir çocuğu da gördüğünü söyledi. Hücre evinde oturanların eve taşındıktan sonra evin etrafına branda döşeyerek kapattıklarını belirten Mehmet Özen, olayı şöyle anlattı.
"Branda döşenince irtibatımız kesildi. Geldikleri gün ben gidip hoşgeldiniz ben yan tarafta oturuyorum diye tanıştık. Daha sonra ben görüşemedim. Branda döşediklerinde brandayı bizim antenimizin üzerine geçirmişler televizyonumuz kanalları göstermeyince eşim onlarla görüşüyor. Hanımım onlara brandadan dolayı televizyon kanallarının çekmediğini belirtmiş onlarda hayır çekmesi lazım diyereke cevap vermiş. Hanımıma uydu anten tamircisiyle konuşacaklarını söyleyince oda konuşun demiş, tamirci brandadan kaynaklandığını söyleyince brandayı bizim antenin üzerinden çektiler. O olaydan sonra onları bir daha görmedik. Yalnız gece özellikle sesler geliyordu. Kürek, kazma, su sesi geliyordu bizde bahçeyle uğraştıklarını düşünüyorduk. O düşünceyle de pek umursamadık."
 
Çatışma gecesi polisin eve gelerek can güvenliklerinin olmadığını evi boşaltmaları konusunda uyarı yapıldığını belirten Mehmet Özen, "Gece 03-04 sıralarında buraya saldırdılar biz ne olduğunu anlamadık yinede saklandık. Polisler bizim eve girip bizi dışarı çıkardılar. Bizim evden karşı tarafa ateş ediyorlardı. Polis bize yan evde canlı bomba olduğunu söyledi. 9-10 kişi olduklarını söylediler. Ama sanırım bu evden 3 veya 4 kişi çıktı" dedi.
 
IŞİD'LİLERE BENZEMİYORLARDI SAKALLARI YOKTU
 
Mehmet Özen'in 18 yaşındaki kızı Seher Özen hücre evinde 3 kişi gördüğünü belirterek , "IŞİD'lilere benzemiyorlardı sakalsızlardı. Evde hiç kadın yoktu ilk taşındıklarında bir kadın gelip evi temizledi. Daha sonra o evde kadın görmedik. Onları bir kaç kez pazar arabasıyla gördüm, bizimle hiç konuşmadılar. Zaten bahçe duvarını brandayla kaplamışlardı onları göremiyorduk. Olay gecesi bahçeden birinin atladığını gördüm, koşarak gidip bir süre sonra geri geldi. Bir gün boru taşıdıklarını gördüm normal çelik kalın borular. Işıkları bile hep kapalıydı" dedi.
 
 
‘Mermilerin üzerine atladılar’
 
Operasyona katılan polislerden alınan bilgiye göre, iki aylık teknik takibin ardından öldürülen IŞİD’liler Diyarbakır nüfusuna kayıtlı değil. Hangi iller olduğu belirtilmezken çevre illerden olduğu bilgisi veriliyor. Operasyon sırasında ellerinde silahlarıyla zırhlı araçların üzerine saldırdıkları söylenen IŞİD mensuplarının kararlılığı operasyona katılan polisleri de şaşırtmış. Bir özel harekât mensubu, "Adeta mermilerin üzerine atladılar" diyor.
 

'Canlı bomba ele geçirildi'
 
5’inin kimlik tespiti yapıldı
 
Öldürülen 7 IŞİD mensubundan beşinin kimlikleri tespit edildi. Suriye’de eğitim gördükleri, birinin IŞİD bünyesinde ‘Kadı’lık yaptığı ve IŞİD’in infaz emirlerini verdiği, diğerinin de komutan düzeyinde olduğu belirlendi.
 
‘Mitingler hedefleniyordu’
 
Ele geçirilen IŞİD mensuplarının Ankara’daki gibi mitingleri hedefledikleri bilgisi de var. Operasyon yapılan evlerde kalırken sakalsız dolaşan ve kendilerine öğrenci görünümü veren IŞİD mensuplarının taşıdıkları kitapların arasında da silah olduğu tespit edildi. Polisin operasyon sonrası evlerde yaptığı aramalarda ele geçirilen silahların yanı sıra bu silahları taşımak için kitapların içlerinin oyulduğu tespit edildi. Ele geçirilenler Emniyet Müdürlüğü’nde sergilendi.
 
Çok sayıda silah bulundu

 
Operayon kapsamında yapılan aramalar sonucunda, 2 kalaşnikof marka silah, 8 tabanca, 17 sağlam fünye, 3 patlamış fünye, 200 kilogram amonyum nitrat, 4 adet el bombası, 128 adet kibrit başı eczası diye adlandırılan fünye, 3 adet EYB dış kalıbı, 95 metre korteks ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.
 
Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT