1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Öldürülenler bizim çocuklarımız’
'Öldürülenler bizim çocuklarımız’

'Öldürülenler bizim çocuklarımız’

Sur’daki yasak 29’uncu gününe girerken, emek ve meslek örgütleri iş bırakarak Sur’a yürümek istedi.

A+A-

Yürüyüşe izin verilmemesinin ardından açıklama yapan emek ve meslek örgütleri, Merkez Sur İlçesi’nde 29’un gününe giren sokağa çıkma yasağına yönelik tepkiler her geçen gün büyüyor. Diyarbakır’daki emek ve meslek örgütleri iş bırakırken, kent esnafı da kepenk kapattı. Sur’a yürümek isteyen emekçilerin yürüyüşüne izin verilmezken, açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Erdal Uysal, “Gün yaşananları seyretme günü değil, savaş çığlıkları atanlara karşı yüksek sesle ve cesaretle 'Öldürülenler bizim çocuklarımız. Yaşasın halkların kardeşliği ve eşitliği' diye haykırma günüdür” dedi.
 
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi’nin bazı mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 29’uncu gününde devam ediyor. Yasağa yönelik tepkiler her geçen gün artarken, dün de emek ve meslek örgütleri iş bırakırken, kentte esnaf da kepenk açmadı. KESK, DİSK ve TMMOB'un sokağa çıkma yasaklarına karşı iş bırakma eylemine katılmak için sendikalar kendi binaları önünde buluşarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne yürüdü. KESK, TMMOB, Eğitim-Sen, Büro Emekçileri Sendikası, Tüm Bel Sen ve SES Kalender Plaza önünden yürüdü.
 
Yürüyüşe barikat
 
Yürüyüşlerde, "Amed uyuma Suriçine sahip çık", "Biji berxwedane Surê", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Amed isyandır Suriçine selamdır" sloganları atıldı. Dağkapı (Şex Sait) Meydanı'nda polislerin kurduğu barikat önünde oturma eylemine geçen kitle ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. İlk olarak konuşan KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, "Son 5 aydır Kürdistan'ın ilçelerinde yaşanan katliamlarda siviller katlediliyor. Oluşturulan yeni savaş konseptinde katliamların önü kesilmiyor. 10 Ekim'de Ankara'da yaptığımız mitingde bu savaşı görerek alanlardaydık. Yürüttüğümüz mücadeleyi bugün de yürüteceğiz. Sri Lanka modelini yaratmak isteyenler kazanamayacaktır" dedi. 

'Ölümleri görmezden gelmeyin’ 

DİSK adına açıklama yapan Şehmus Gökhan, emek örgütleri olarak demokrasinin daha fazla gelişmesi için çalışmalar yapacaklarını ifade ederek "Savaşa karşı barışı ölüme karşı yaşamı savunacağız. Roboski katliamı yıl dönümü bugün devam etmektedir. Demokrasi demek halkın taleplerin demokratik ortamlarda tartışılıp çözüm bulunmasıdır. Halkın taleplerine kulak tıkayıp ölümleri görmezden gelmeyin. Sesimiz daha gür çıkacak" diye konuştu.

‘Sur’da 10 bin öğrenci ve 420 eğitim emekçisi mağdur edilmektedir’

Ardından basın açıklamasını yapan KESK Dönem Sözcüsü Erdal Uysal, siyasi iktidarın savaş politikalarına defalarca dikkat çektiğini dile getirerek, yaşam umudunun giderek azaldığı savaş ortamına asla razı olmadıklarını vurguladı. Kürdistan'daki savaş yüzünden ülkenin tragedyayı andırdığını dile getiren Uysal, askeri yığınaklarla ilçelerin boşaltılması çalışıldığını, kadın ve çocukların hedef alınarak katledildiğini vurguladı. Uysal, "Devlet yaklaşık 3 bin 800 öğretmeni Cizre ve Silopi'den savaş boyutundaki operasyon öncesi ilçeden çıkardı. Devlet öğrencileri kaderine terk ederek ve sağlıkçılara hastanelere hapsederek tehlikeli bir mesaj vermiştir. Sur ilçesinde ise 10 bin öğrenci ve 420 eğitim emekçisi mağdur edilmektedir. Bu savaşın yarattığı travmalar bir nesli etkileyecektir" diye belirtti. 

'Öldürülenler bizim çocuklarımız’

Miting yapmanın, sokağa çıkmanın ve pencereden dışarıya bakmanın dahi Kürdistan topraklarında ölümle eş değer olduğunu ifade eden Uysal, hükümetlerin IŞİD ve benzeri cihatçı örgütleri besleyen politikaların bedelini tüm insanlığın ödediğini belirtti. Emek örgütleri olarak gidilen yolun kan ve gözyaşından ibaret olduğunu söyleyen Erdal, iktidarın demokrasiye tahammülü olmadığını vurguladı. Uysal, "Gün yaşananları seyretme günü değil, savaş çığlıkları atanlara karşı yüksek sesle ve cesaretle 'Öldürülenler bizim çocuklarımız. Yaşasın halkların kardeşliği ve eşitliği' diye haykırma günüdür. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak üretimden gelen gücümüzü kullanarak hizmet üretmiyoruz. Tüm emekten yana olanları barışı inşa etmek adına yan yana olmaya davet ediyoruz" dedi. 

Ofis’te müdahale

Açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde Ofis’e doğru yürüyüşe geçti. Valilik ve Anıt Park güzergahından Ofis Ekinciler caddesine gelen kitle polis barikatı ile karşılaştı. Polisin dağılma yönündeki anonslarına rağmen dağılmayan kitleye polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından kitle ara sokaklara dağılırken, olaylar kısa süre sonra sona erdi. Bağlar, Göçmenler ve Emek caddeleri, İskan Evleri'nde de düzenlenen eylemelere polis müdahale etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler