1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Olaylar gece boyunca devam etti
Olaylar gece boyunca devam etti

Olaylar gece boyunca devam etti

Diyarbakır'da açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenlenen eylemlerde olaylar çıktı.

A+A-

Göstericiler, polis panzerine ses bombası, molotofkokteyli ve taşlarla saldırdı.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek olmak amacıyla yurt genelinde ışık söndürme ile tencere tavalı eylem organize edildi. Diyarbakır'da saat 19.00'dan itibaren başlatılan eylemlerde başta Bağlar ilçesi olmak üzere bir çok noktada olay çıktı.
Konukevinde açlık grevinde bulunan ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu BDP'liler, tencere ve tavalara vurarak ses çıkartırken, bir çok vatandaş ise lambalarını açıp kapatarak eyleme destek verdi. Aynı saatlerde başka bir grup gösterici, Bağlar'ın bir çok noktasında ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Polis tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericileri dağıtmaya çalışırken, göstericiler ise polise çakmak gazı ile desteklenmiş ses bombası attı. Ara sokaklara dağılan göstericiler, panzerlerin çekilmesinin ardından tekrar toplanıp polis araçlarına taşlarla saldırdı.

SİLVAN'DA DA OLAYLAR ÇIKTI

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine destek vermek amacıyla meşaleli yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından olaylar çıktı.
Tekel Mahallesi'nde başlayan yürüyüşe BDP İlçe Başkanı Mahmut Ekti, BDP'li yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kalabalık, ellerinde meşalelerle Azizoğlu Meydanı'na yürüdü.
Yürüyüşün ardından dağılan kalabalık, Diyarbakır Caddesi, Benzinlik ve Feridun mahallesinde olaylar çıktı. Olaylar sırasında polis gaz bombası kullandı, göstericiler taşlarla karşılık verdi. Bir kahvehaneye isabet eden gaz bombasından müşteriler de etkilendi.
Bir süre devam eden olaylarda 2 kişi gözaltına alındı.