1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okutma yardımı istedi
Okutma yardımı istedi

Okutma yardımı istedi

Diyarbakır'ın merkez ilçesi Yenişehir'e bağlı Tanışık Köyü'nde yaşayan işitme engelli Salih Uce,çocuklarını okutmak için iş ve eğitim yardımı istiyor.

A+A-

Çaldığı kapıların yüzüne kapandığını ifade eden Uce,”5 çocuğum zor şartlarda okuyor. Onların okuması için ya bana iş versinler ya da onların okumasını sağlasınlar. Çocuklarımın sokaklara düşmesini istemiyorum.” dedi.

İlk ve orta dereceli okullarda 2013-2014 eğitim-öğretim dönemi 16 Eylül'de başlayacak. Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde her yıl olduğu gibi yine aynı sorunlar gündeme gelmeye başladı. Devletin son yıllarda sağladığı imkanlara rağmen yoksul ve dar gelirli binlerce aile çocuklarını okutmada zorluk çekiyor. Çocuklarının okumasını isteyen yoksul anne ve babalar devletten yardım bekliyor. Bu babalardan biri de Diyarbakır'ın merkez ilçesi Yenişehir'e bağlı Tanışık Köyü'nde yaşayan işitme engelli Salih Uce. Eğitim ve öğretime devam eden 5 çocuğunun okulu bırakma aşamasına geldiğini belirten Uce,çalışamadığı için ailesinin geçimini sağlamakta zorlandığını, bu yüzden kendisine iş imkanı sağlanmasını ve çocuklarına da eğitim yardımı yapılmasını istediğini söyledi.

SADAKA DEĞİL,EĞİTİM YARDIMI İSTİYORUM
Başvurduğu devlet kurumlarından yardım alamadığını belirten Uce,”Ben işsizim.Aynı zamanda işitme engelliyim ve işsizim. 3 ayda bir aldığım engelli maaşı var. Bu da geçimimizi sağlamaya ve çocukları okutmaya yetmiyor. Ben okuyamadım hiç olmazsa onlar okusun,bir yerlere gelsinler istiyorum. Çocuklarımın okuması için köyün dışında şehire gitmesi gerekiyor. Bunun da bir maliyeti var. Servis imkanı yok. Benim onları okula göndermek için maddi imkanım yok. Hemen hemen tüm kurumlara ve birimlere başvurdum. Maalesef hiç birinden olumlu cevap alamadık. Çocuklarımın cahil kalmasını ve çocuklara düşmesini istemiyorum. Ben sadaka istemiyorum,dilenci de değilim.Kendim için bir şey istemiyorum. Ya bana iş versinler, ya da bu çocukların eğitimi için maddi destek versinler.” dedi.

HABERE YORUM KAT