1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okuma salonlarında 5600 çocuk eğitim görüyor
Okuma salonlarında 5600 çocuk eğitim görüyor

Okuma salonlarında 5600 çocuk eğitim görüyor

Diyarbakır merkezi ve ilçelerinde gönüllü hizmet veren 30 okuma salonu var, bu merkezlerde maddi durumu iyi olmayan 5 bin 600 öğrenci ücretsiz eğitim alıyor.

A+A-

Hafta içi ve hafta sonu matematik, fen, türkçe derslerine takviye yapılıyor. Çocuklar bu sayede liselere giriş sınavlarına hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl kentteki okuma sa­lonlarına devam eden 800 öğrenci Fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve imam hatip liselerini kazandı.

ELLERE VERMEYİN

Diyarbakır Şehitlik Mahallesi'nde faaliyet gösteren Nuri Ciğer Okuma Salonu yüzler­ce fakir öğrenciye ücretsiz olarak 5 yıldır hizmet sunuyor. Hayırsever işadamlarının desteğiyle ayakta duran okuma salonununda matematik dersi veren ve idarecilik ya­pan Bilal Eren, öğrenciye hem eğitim hem de rehberlik hizmeti sunduklarını vurgu­ladı. Eren, “Sahip çıkılmadığı zaman çocuklar polis arabasını taşlıyor veya okul kö­şelerinde küçük yaştaki çocuklar bile esrar içiyor” dedi.

BÜYÜK NİMET

Eren, ablası, ağabeyi dağda olan öğrencileri olduğunu ve çocukların dağa çıkışının engellenmesi için okuma salonlarının büyük nimet olduğunu söyledi. Çocuğunu oku­ma salonuna gönderen Mehmet Bengü, 4 çocuğunun bu merkezlerden eğitim aldığı­nı söyledi. Okuma salonlarını 'fakirlerin meyve ağacı' şeklinde nitelendirdi. Büşra Mercan bu salonlarda, okuma alışkanlığı edindiklerini söyledi.

Kızım benim gibi eğitimsiz kalırdı

Dershanelerin kapatılması gündeme gelince gözler özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki illere çevrildi. Diyarbakır'da okuma salonlarının kapatılacak olması en çok velileri tedirgin ediyor. Diyarbakır'daki okuma salonundan birine kızını gön­deren Arzu Kırıkgöz, “Ben kızımı buraya göndermesem benim gibi eğitimsiz kalırdı. Üç çocuğum var. Burada olmasalardı sokaklarda olacaklardı” diyerek dershane ve okuma salonlarının kapatılmasına tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT