1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okullarda temizlik yapılmıyor
Okullarda temizlik yapılmıyor

Okullarda temizlik yapılmıyor

Temizlik görevlilerinin olmadığı Diyarbakır'daki okullarda yaşanan hijyen sorunu bir çok öğrencinin hastalanmasına ve hastanelere akın etmesine yol açıyor.

A+A-

Diyarbakır merkezinde birçok okulda hizmetli personel sıkıntısından kaynaklanan temizlik sorunu hastalıklara davetiye resmen çıkarıyor.Okul idarecileri ve velilerin haftada bir kaç gün yapmaya çalıştığı temizlikte yetersiz kalınca öğrencilerde hastalık riski oluşturmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl hizmetli olarak İş-Kur tarafından görevlendirilen işçilerin 7 Ekim'de görevlerinin sona ermesiyle birçok okulda temizlik hizmetleri aksarken, hijyenden uzak ortamda kalan çocukların hastanelik olması velileri çileden çıkardı. Bir çok öğrencinin ateş, kusma ve karın ağrısı şikâyetleri ile değişik hastanelerde tedavi gördüğü belirtildi. Öğrencilerin, okuldaki temizlik hizmetlerinin yetersiz olmasından kaynaklı mikrobik rahatsızlıklara yakalandığı iddia ediliyor. Veliler, hizmetli yetersizliğinden dolayı okulda temizliğin yeterince yapılamadığını savundu.
 
MEB YASAKLADI AMA ÇÖZÜM ÜRETMİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda para toplanmasını yasaklamasıyla geçici işçiye verecek para olmadığını belirten okul yetkilileri, "Bir çok okulda şu an için hizmetli yok. Okul hijyenik değil, temizlik tam anlamıyla yapılamıyor. Bu sebeple öğrencilerden bazıları rahatsızlanabiliyor." diyor.

Veliler ise okullardaki sağlıksız koşullardan dolayı bir çok öğrencinin ateş, kusma ve karın ağrısı şikayetiyle tedavi gördüklerini, başka öğrencilerin de rahatsızlanarak tedaviye götürüldüğünü anlattı. Doktorların sorunun hijyenik olmayan ortamlardan bulaşan mikrobik bir rahatsızlıktan kaynaklandığını söylediklerini anlatan veliler, "Okulların durumu içler acısı. Binlerce öğrencinin eğitim öğretim gördüğü yerde temizlik mutlaka olmalı. Bu sorunun çözümü için yetkililerin ilgisini bekliyoruz." şeklinde görüş belirtti.
 
'SINIFLAR VE TUVALETLER DAVETİYE ÇIKARIYOR'

Hizmetli eksikliğinden temizliğin yeterince yapıladığına dikkat çeken veliler, "Tuvalet ve sınıfları temizlenememiş okullarda rahatsızlıkların baş göstermesi normal." diye konuştular.
Okullarda yaşanan temizlik sorununun çözümü için geçici değil kadrolu hizmetliye ihtiyaç olduğuna dikkat çeken veliler, "Geçici çözümler çözüm değil. Geçen yıl valilik, İş-Kur'dan elemanlar göndermişti. Onların da okullar kapanmadan görevleri bitti. Hükümetin istihdam alanı oluşturacak ve öğrencilerin sağlığını düşünecek çabalar içinde olması gerekiyor." İfadelerini kullandılar.Okullardaki ödenek yetersizliğinin bir hizmetlinin parasını ödemeye yetmediğini ifade eden veliler, sorunun çözümü için hükümetin hizmetli memur alımını devreye koyması gerektiğini kaydetti.
 
'YETKİLİLER GELİP GÖRSÜN.PİSLİK YUVASI OLMUŞ'

Bu konudaki şikayetlerin doruğa çıktığı Diyarbakır'ın merkez ilçesi Bağlar'da bulunan Fatih İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören yakınlarının temizlik sorunundan dolayı hastalandığını belirten Güler Çiftçi ,acil tedbir alınmaması halinde çocukların okula devam edemeyecek hale geleceğini söyledi. Çiftçi,”Okulda temizlik görevlisi olmadığı için okulun dışı , lavabo ve tuvalet kısmı berbat durumda .Kokudan durulmuyor .Yetkilileri buraya davet ediyoruz . Çocuklarımız mikro lardan dolayı enfeksiyon kapmış .Okula gelip bu manzaraları görseler neyin ne olduğunu anlarlar.” diyerek sitem etti.