1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okullarda bit paniği
Okullarda bit paniği

Okullarda bit paniği

DİYARBAKIR –Diyarbakır’daki bazı okullarda bit salgını yaşanıyor. Öğretmenler, öğrenci velilerine gönderdikleri cep telefonu mesajlarıyla, bit salgınının başladığını ailelere bildirildi.

A+A-

Öğrencilerin detaylı bit taramasından geçirilmesini isteyen öğrenmenler, çocukların saçlarında bit görülmesi durumunda zaman kaybedilmeden acil olarak bit ilacı kullanmalarını istedi.

Hem şaşkın hem de endişeli olan aileler ise, çocuklarını vakit geçirmeden bit taramasına aldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bit salgınından haberinin dahi bulunmazken, önemli konunun söz konusu okulların yönetimleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Diyarbakır’da eğitim veren bazı okulların özellikle okul öncesi eğitim veren bölümlerinde bit salgını baş gösterdi. Bit salgını öyle bir yayıldı ki okul yöneticileri, öğrencilerin aileler ve velilerini bu konuda uyarma ihtiyacı duydu. Bazı okullarda öğretmenler, öğrenci velilerine cep telefonuyla mevcut durum hakkında mesaj attı. Mesajı okuyan aileler, gözlerine inanamadı.

ELİNE MESAJ ULAŞAN AİLELER PANİKTE

Sınıf öğretmenleri tarafından öğrenci velilerine atılan ve aileleri paniğe sokan cep telefonu mesajlarında, aynen şöyle yazdığı belirlendi: “Sayın velim, birkaç öğrencimin saçında bite rastlanmıştır. Bu hususta velilerimizin çok hassas olmaları, bit kontrolünün yapılması ve bit görüldüğü zaman acil olarak bit ilacı kullanmanızı istiyoruz”

İL MİLLİ EĞİTİMİN HABERİ DAHİ YOK

Öğretmenler ve okul idareleri, yaşanan bit salgınında aileleri uyarma ihtiyacı duyarak, durumu bilgi notuyla onlara iletmesi ve önlem almalarını istemesine karşın, tüm bu yaşananlardan İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bilgisinin olmadığı ortaya çıktı. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yetkililer, okullardan kendilerine bit salgını ile ilgili herhangi bir bilgi gelmediğini belirterek, dönem dönem Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü ile okullarda sağlık taramaları yaptıklarını bit taramasıyla ilgili herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

HALK SAĞLIĞINA BÖYLE BİR NOT GİTMEDİ

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü yetkilileri de, dönem dönem Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak sağlık taraması çalışmalarının olduğunu belirtti. Yetkililer, okullardan veya milli eğitim Müdürlüğü'nden kendilerine bit salgını ile ilgili herhangi bir notun gelmediğini ifade ettiler.

UZMANLARDAN BİT UYARISI

Yaşanan durum karşısında görüştüğümüz uzmanlar, kişinin başı devamlı kaşınıyorsa bitten kuşkulanmanın yerinde olacağını belirterek, “Bitlenen kişinin başını koyup yattığı yastığın üzerinde görülen siyahlı beyazlı tozlar bitlerin dışkısı ve kaşınan deriden dökülen tozlar olabilir. Koyu renk saçlar arasında bitlerin sirkelerini görmek daha kolaydır. Sirkeleri bulmanın yollarından biri saçları iyice tarayarak lastik bant ve tokayla dörde ayırıp bağlamaktır. Dörde ayırdığınız saçın bir bölümü elinize alarak parmaklarınızla ve sık ve ince dişli bir tarakla tarayın ve saçta ve saç diplerinde sirke olup olmadığını kontrol edin. Sirkeler genellikle, kulakların üst ve arka tarafındaki saçlar ve kahküller arasında bulunurlar” dediler.

BİT SALGINI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bitlenmenin tedavisi hakkında da bilgi veren uzmanlar, “Eczaneden bit öldürücü bir şampuan satın alın. Bitleri öldürmek için kesinlikle gazyağı sinek öldürücü sprey kullanmayın. Özel şampuanı kullanırken kullanma talimatını dikkatle okuyun. Şampuanı kullandığınız banyonun havalanmasının iyi olması gereklidir” diye uyarıda bulundular. 

Etiketler : , ,