1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okullar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu!
Okullar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu!

Okullar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu!

Okullar ne zaman açılacak? Öğrencilerin merak içinde beklediği 2016-2017 eğitim öğretim yılı için artık kısa bir süre kaldı. Öğrenciler ilk ders zili'nin çalacağı anı şimdiden dört gözle bekliyor. Peki Okullar bu yıl ne zaman açılacak? İşte Okulların açıl

A+A-

Okulların ne zaman açılacağı sosyal medyada sık sık Gündeme gelen konuların başında geliyor. Başta öğrenciler olmak üzere binlerce veliyi ve öğretmeni yakından ilgilendiren okulların ne zaman açılacağı sorusu Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklaması ile cevap buldu.  

Sosyal medyada dönüp dolaşan okullar geç açılıyor iddiasından ötürü Milli eğitim Bakanlığı ayrıntılı ve kapsamlı bir açıklamada bulundu.

Türkiye'de okullara dair birçok iddia sosyal medyada gündeme geliyor. Bunlardan biri de okulların geç açılacağına dair yorumlar. Sosyal medyada bu yorumlar çokça dillendirilince, Başbakan Binali Yıldırım konuya el attı.

BİNALİ YILDIRIM:

CNN TÜRK'te Gündem Özel'de soruları cevaplayan Başbakan Yıldırım, okulların açılış tarihine dair net bir cevap verdi. Yıldırım "Okul açılma tarihinde ise erteleme ihtimali söz konusu değil, okullar 19 Eylül'de açılıyor." açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamasından sonra sorunun muhatabı olan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da cevap geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyuyla paylaştığı yazılı açıklamasında sosyal medyada bu tarz çıkan haber ve yorumların gerçeğe yansıtmadığını, geç açılacağına dair haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı okulların ne zaman açılacağını açıkladı: "Bugün bazı basın yayın organlarında, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 3 Ekim 2016 tarihinde başlayacağına yönelik spekülatif haberlere yer verildiği görülmüştür. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca daha önce eğitim öğretim yılı çalışma takviminde açıklandığı gibi eğitim öğretim yılı 19.09.2016 tarihinde başlayacaktır. Bakanlığımızla ilgili her türlü resmi açıklama, duyuru ve haber Müşavirliğimizce yapılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesini rica ederiz" açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı öğretim yılı takvimi oluşturdu.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2016-2017 takvimini kendi sitesinden açıkladı. Buna göre; okulların öğretim yılı 19 Eylül 2016'da açılıyor, 9 Haziran 2017 Cuma günü öğretim yılı sona eriyor. Bu genelte tüm İl Milli Eğitim Müdürüklerine yollandı. MEB'in başka bir tarih açıklamayacağı zamana dek bu tarihlerin esas olduğu belirtildi.

2017-2018 eğitim öğretim yılı ise 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması, okulların açıldığı ilk hafta içerisinde dersler ile eş zamanlı olarak yapılacak.

HABERE YORUM KAT