1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okullar havuzlara dönüştürüldü
Okullar havuzlara dönüştürüldü

Okullar havuzlara dönüştürüldü

Diyarbakır'da çocuk sayısının en fazla olduğu Bağlar İlçesi'nde BDP'li belediye ile milli eğitim müdürlüğü, tatile gidemeyen çocuklar için enerjilerini harcamaları için 3 okulda seyyar havuz kurdu.

A+A-

Ücretsiz havuzlara 10 bin çocuk kayıt yaptırırken çocuklar 40 dereceyi bulan sıcaklıkta havuzda serinlemenin tadını takla atarak çıkarıyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN BEREKETİ

Çözüm süreci Diyarbakır'daki BDP'li Belediyeler ile kamu kurumları arasında işbirliğine yol açtı. Toplumsal olayların merkezi Bağlar'da ilçe belediye ile ilçe milli eğitim müdürlüğü, Yahya Kemal Beyatlı, Ali Kuşçu ve Kazım Karabekir ilköğretim okulları bahçesinde seyyar yüzme havuzları kurdu. Ücretsiz olan havuzlara ilk haftada 07 ile 16 yaş arası 10 bin çocuk kayıt yaptırdı. Kavurucu yaz sıcaklarında tatile gitme imkanı olmayan çocuklar gruplar halinde günde bir saat yüzmenin keyfini yaşıyor. Eğitmenler gözetiminde yüzme dersi alan çocuklar havuzda havuz da serinlemenin tadını takla atarak çıkarıyorlar. Kız-erkekler karma olarak havuza alınıyor. Ancak bazı ailelerin isteği üzerine 15-16 yaşındaki kız çocukları ayrı seanslarda ayrı havuza alınıyor. Daha önce parklardaki süs havuzlarına giren çocuklar, ücretsiz havuzların açılmasından mutlu olduklarını söyledi.

YÜZME ÖĞRETİLİYOR

Okul bahçelerinde açılan seyyar havuzları denetleyen Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, havuz sayısının talep doğrultusunda artıracaklarını söyledi. 3 Havuzun maliyetinin 250 bin lira olduğunu kaydeden Baran, "Diyarbakır sıcağı maalesef çekilmiyor. Çocuklarımız tehlikeye aldırış etmeden parkalardaki süs havuzlara giriyordu bizde onlara buralara girmemeli halinde havuz yapağımız sözünü verdik. Bu eksikliği gidermek için seyyar havuz yapmaya karar verdik. İlçemizde boş alan olmadığı için okullarda bunu yapmaya karar verdik. Milli Eğitim Müdürlüğü destekleri ile kurduğumuz havuzları açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Deniz veya göl kenarında tatil yapma fırsatı bulmayan çocuklar seyyar havuzlara gelerek yüzme öğrenek, keyifli vakit geçiriyorlar. Bu çalışmayla boğulmaların önüne geçmiş olunacak. Önümüzdeki yıllarda kalıcı havuzlarda yapmaya başlayacağız "dedi.

HABERE YORUM KAT