1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okullar açılırken okuryazarlık oranlarına bir bakış
Okullar açılırken okuryazarlık oranlarına bir bakış

Okullar açılırken okuryazarlık oranlarına bir bakış

Bölgede son yıllarda okullaşma oranlarında ciddi artışlar var. Hemen her ilde, ilçede yeni okullar, yeni derslikler açılarak hizmete giriyor.

A+A-

Resmi okulların yanı sıra özel kurslarda da Kürtçe ile ilgili girişimler de dikkat çekici boyutta.Evet ilk okul çağındaki çocuklarımız, ilk gençlik çağlarındaki orta ve lise öğrencilerimiz için durum en azından fiziki olarak giderek daha iyileşiyor.

Peki yetişkin ve yaşlılarımız için durum öyle mi. Veriler bu konuda hiç de iç açıcı bir tabloda seyretmediğimizi ortaya koyuyor.

Rakamlara bir bakalım. 2014 yılı verilerine göre Türkiye’nin yaşlı nüfus oranı yüzde 8.0, Diyarbakır’ın ise yüzde 4.4. Bunun nüfusa karşılığı şudur. 2014 yılında Türkiye’de 6 milyon 192 bin 962 kişi yaşlı kişilerdendi. Bu yaşlı nüfusun yüzde 43,6‘sını erkekler, yüzde 56,4’ünü ise kadınlar oluşturdu.

Diyarbakır’da ise yaşlı nüfus 2014 yılında 71 bin 568 kişi olup, yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 4.4 oldu. Yaşlı nüfus oranı neredeyse Türkiye’nin yarısı olan Diyarbakır’da yaşlıların yüzde 41.8’ini erkekler, yüzde 58.2’sini kadınlar oluşturdu.


Yaşlılar ile ilgili veriler iyi de bunların okuryazarlık oranları nedir ona da bakalım.


Diyarbakır’da 2013 yılı verilerine göre, yaşlı nüfus içerisinde okuma yazma bilmeyen 35 bin 725 kişi bulunuyor. Diyarbakır yaşlı nüfusun yüzde 52,4’ü okur-yazar değil. Okur-yazar olanların oranı yüzde 26,5 olurken, yüzde 9’unun ise eğitim durumu bilinmiyor. Yaşlı nüfusun yüzde 19,3’ü okur-yazar olup bir okul bitirmeyenler oluştururken, yüzde 13,9’u ilkokul, yüzde 0,7’si ilköğretim, yüzde 1,7’si ortaokul ve dengi okul, yüzde 2,2’si lise ve dengi okul, yüzde 0,8’i yüksekokul veya fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunu.


Bu tablo bize, yaşlılarımız için de bir okuryazarlık seferberliği başlatmamız gerektiğini düşündürüyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler