1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Okula bombalı saldırının ardından
Okula bombalı saldırının ardından

Okula bombalı saldırının ardından

Diyarbakır'da PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışını bahane ederek okula bomba atan ve 3 öğretmen ile 2 öğrencinin yaralanmasına neden olan saldırı okulun güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

A+A-

Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde bulunan Şehitlik Lisesi'ni basan yüzleri kapalı 10 kişi okula ses bombası ve molotof kokteylleri attı.

Saldırı esnasında korkuya kapılan öğrenciler koridorlarda koşarken, öğrencilerin bulunduğu bölüme gitmeye çalışan yüzü kapalı iki kişi ise bir öğretmen tarafından engellendi. Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntüde koşan öğrencilerin ardından giden iki yüzü kapalı saldırgan fedakar bir öğretmenin çabası sonucu okuldan kaçarak uzaklaştı. Saldırganın öğrencilerine doğru gittiğini gören öğretmen, yüzü kapalı şahıslardan birine sarıldı. Öğretmenle saldırgan arasında kısa süre devam eden boğuşma sonrasında paniğe kapılan saldırgan kaçarak okuldan uzaklaştı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, PKK/KCK'nın, kırsal alanda ve özellikle şehir merkezlerinde eylemlerin yoğunlaştırılması için önem atfettiği günleri bir fırsat olarak görmekte ve alt kadrolarına gönderdiği talimatlarla şiddet eylemlerine yönlendirmeye çalıştığı belirtildi.

Açıklamada, “Özellikle 14 Temmuz ve 15 Ağustos'ta hedeflediği kitleyi sokağa dökemeyen ve örgüt üst yönetimi tarafından sert bir şekilde eleştirilen ilimiz örgüt yapısı, bu eleştirileri ötelemek ve müzahir kitleye moral, motivasyon kazandırmak için, kaos ortamı oluşturmayı hedeflemiştir. Söz konusu yapı hiç çekinmeden çocukların eline molotof kokteyli ve bomba vererek eğitim kurumlarına saldırı yapmak üzere yönlendirmiş, elleri kalem tutması gereken çocuklarımızı birer suç makinası haline dönüştürmeyi amaçlamıştır. Nitekim; bölücü PKK elebaşının yakalanma sürecinin başladığı 9 Ekim 1998 tarihinin yıl dönümünü bahane eden yüzleri maskeli 10 kişilik örgüt sempatizanı, 9 Eylül 2012 günü sabah saatlerinde Yenişehir ilçesinde bulunan Şehitlik Lisesi'ne el yapımı parça ve basınç etkili bomba, molotof kokteyli olarak hazırlanmış yangın çıkarıcı bombalı saldırı eylemi gerçekleştirmiştir. PKK tarafından canavarlaştırılarak vahşice eylem yapmak üzere yönlendirilen şahısların, bin 460 çocuğumuzun eğitim gördüğü ve 66 öğretmen ve idarecimizin görev yaptığı bir eğitim yuvasına, ders saatinde girerek önce okul kütüphanesini ateşe vermek suretiyle kütüphanede bulunan öğrencilerimizin diri diri yanmalarına, okul koridorlarına hazırlamış oldukları el yapısı bombaları ve molotof kokteyllerini atarak büyük bir tehlikenin oluşmasına sebep olacak kadar gözlerinin döndüğü görülmüştür. Ancak örgüt tarafından canileştirilerek eğitim yuvalarına saldıran bu şahıslara zamanında müdahalede bulunulmak suretiyle olayların büyümesi engellenmiş ve okula giren örgüt mensuplarının eylemlerinin başarıya ulaşması bertaraf edilmiştir.

Meydana gelen olay sırasında 3 öğretmenimiz, 2 öğrencimiz çeşitli yerlerinden yaralanmış, hastanelerde gerekli tedavileri yapılmıştır” denildi.