1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okul var, öğretmen yok…
Okul var, öğretmen yok…

Okul var, öğretmen yok…

Ergani'ye bağlı 250 haneli Çayırdere (Sıncik) Mahallesi'nde yeni ortaokul yapılmasına rağmen öğrenciler 5 kilometre uzaklıkta bulunan başka okula gönderiliyor, mahalle Muhtarı İbrahim Aladak, yapımı tamamlanan okulun servis sahiplerine rant sağladığı içi

A+A-
Ergani'ye bağlı Çayırdere  (Sıncik) Mahallesi'nde yapımı tamamlanan ortaokul eğitim malzemeleri, su sorunu ve öğretmen ataması yapılmadığı için hizmete açılamıyor.
 
Mahalledeki öğrenciler 5 kilometre uzaktaki başka bir okula gönderiliyor.
250 haneli bin 500 nüfuslu köyde 168 taşımalı orta öğretim öğrencisi bulunduğunu belirten Mahalle muhtarı İbrahim Aladak, “Okulun inşaatı bitmiş ve hiç bir eksiği olmadığını da yerinde tespit ettik. Milli Eğitime dilekçe verdiği halde okula herhangi bir öğretmen ataması yapılmıyor.  Milli Eğitim Müdürü ile görüştüm.  Bayındırlık'tan bir ekibin gelip binada inceleme yapacağını ve rapor hazırlayacağını ve okulun eksikliklerinin giderildikten sonra hizmete açılacak” dedi.
 
'Servisçilere rant sağlanıyor'
 
Kendi mahallelerinde 168 öğrenci bulunduğunu, çocuklarının gönderildiği Kesentaş (Gis) Mahallesi'nde ise 49 öğrencinin eğitim aldığını ifade eden Muhtar Aladak,   “168 öğrencinin 5 km uzaklıktaki başka bir okula gönderiliyor. Bunun için 11 servis aracı çocukları götürüyor.  Yetkililer buna duyarsız kalıyor. İşin içinde rant olduğu servislerin işlerini kaybetmesi, yemeğin getirilmesi gibi hesapların yapılması köydeki öğrencileri mağdur ediyor. Aileler bu sorunun bir an önce giderilmesini istiyor. Hem Kaymakamlığın hem de Milli Eğitim Müdürlüğü'nün buna çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.
 
'Çocuklarımız gözümüzün önünde olsun'
 
Sorun ile ilgili görüşlerini dile getiren aileler ise, havaların şimdilik iyi olduğunu, kış aylarında çocuklarının karda çamurda 5 kilometre uzaktaki okula gitmelerini kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi:
 
“Yıllardır bu talebimizi yetkililere bildirerek bir orta okulun mahallemizde yapılmasını sağladık. Şimdi de öğretmen ataması için bekliyoruz. Ayrıca okulun masa, sıra yazı tahtası gibi malzemeleri de eksik. Su sorunu da cabası. Kaymakamlık sondaj açarak su sorununu çözeceğini belirtti. Yetkililer bu konuya bir an önce çözüm getirsin. Eğer çözülmezse gerekirse gidip Vali ile görüşürüz. Çocuklarımız gözümüzün önünde okusun istiyoruz.”
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT