1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okul servis ücretlerine dikkat!
Okul servis ücretlerine dikkat!

Okul servis ücretlerine dikkat!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı İbrahim Altun, kimi firmaların UKOME'nin belirlediği ücret tarifesinin üzerinde bir ücret talep ettiğini dair şikayet aldıklarını belirterek uymayanlar hakkında çalışma ruhsatlarının geçici olarak ipta

A+A-

Altun, servis taşımacılığı ile ilgili olarak Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) servis ücretlerini yeniden belirlediğini hatırlattı. Altun, 2012-2013 eğitim ve öğretim döneminde okul servis taşımacılığında 0-6 kilometre mesafe için 75, 6-12 kilometre mesafe için 85, 12-20 kilometre mesafe için 90 lira ücret belirlendiğini söyledi. Altun, 20 kilometreyi aşan mesafeler için her kilometre başına 1,50 lira ilave ücret alınması gerektiğini hatırlattı.

Kardeş indirimi 10 lira

Aynı firma ile taşımacılık yapılması halinde kardeş için 10 lira ücret indirimi öngördüklerini vurgulayan İbrahim Altun, 0-6 kilometre mesafe için 65, 6-12 kilometre mesafe için 75, 12-20 kilometre mesafe için 80 lira ücret tespit ettiklerini belirtti.

Rehber personel bulundurulması zorunlu olan servis araçlarında belirlenen ücrete 20 lira ek ücret alınmasını uygun gördüklerini vurgulayan Altun, bunun dışında ek taşımacılıklar için ise 5 lira ücret alınması gerektiğini belirtti.

Yarıyıl tatili ücrete tabi değildir

UKOME'nin personel taşımacılığı konusunda da 10 kilometreye kadar 60, 20 kilometreye kadar da 80 lira ücret belirlediğini anımsatan Ulaşım Daire Başkanı İbrahim Altun, ücretin okulların açık olduğu 8,5 aylık dönem olarak hesaplanması gerektiğini bildirdi. Altun, yarıyıl tatilinin ücrete tabi olmadığının altını çizdi.

Çalışma ruhsatları iptal edilebilir

Son zamanlarda özellikle okul servis taşımacılığında belirlenen fiyatların üzerinde para talep edildiğine dair şikayet aldıklarını belirten Altun, velilerin fazla para talep eden firmalar hakkında işlem yapacaklarını, gerekirse UKOME tarafından çalışma ruhsatlarının geçici olarak iptal edileceğini söyledi. Altun, şikayetlerin 153 Büyükşehir Belediyesi Trafik Şube Müdürlüğü'ne veya 155 Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne yapılabileceğini belirtti.